Powództwo wzajemne w sprawie o ustalenie ojcostwa

Pytanie:

"Czy w sprawie ustalenie ojcostwa można wnieść powództwo wzajemne?"

Odpowiedź prawnika: Powództwo wzajemne w sprawie o ustalenie ojcostwa

Jeśli toczyłoby się postępowanie sądowe o ustalenie ojcostwa, to mężczyzna może wnieść pozew wzajemny. Powództwo wzajemne można wytoczyć bądź w odpowiedzi na pozew, bądź oddzielnie, nie później jednak niż na pierwszej rozprawie, albo w sprzeciwie od wyroku zaocznego. W sprawie o ustalenie ojcostwa można zgłosić powództwo wzajemne o zaprzeczenie macierzyństwa. Pozew taki może zgłosić pozwany, czyli domniemany ojciec. Uwzględnienie powództwa wzajemnego o zaprzeczenie macierzyństwa eliminuje automatycznie ojcostwo pozwanego mężczyzny. Zaprzeczenia macierzyństwa można żądać, jeśli w akcie urodzenia dziecka jest wpisana jako matka kobieta, która dziecka nie urodziła.
W wypadku zgłoszenia pozwu wzajemnego o zaprzeczenie ojcostwa, sąd orzekający powinien rozważyć celowość zawieszenia postępowania o ustalenie ojcostwa, gdyż uwzględnienie pozwu wzajemnego o zaprzeczenie macierzyństwa zwalnia automatycznie sąd od obowiązku dociekania, czy strony współżyły ze sobą w okresie koncepcyjnym.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika