Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim
Pytanie:
Po rocznym łącznie urlopie macierzyńskim i rodzicielskim chciałbym wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy. Czy pracodawca może mnie wtedy zwolnić, jak tego uniknąć i na jakich warunkach mogę pracować. Posiadam umowę na pełen etat na czas nieokreślony. Jak uniknąć zwolnienia ze strony pracodawcy?
Masz inne pytanie do prawnika?
Odpowiedź prawnika: Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim
30.1.2014
W zasadzie już w momencie samego powrotu po zakończeniu urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego do pracy pracodawca mógłby Pani wręczyć wypowiedzenie umowy o pracę. Jednakże zgodnie z art. 186 [8] § 1 kodeksu pracy pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy w tym czasie jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.
Oczywiście wniosek o zmniejszenie wymiaru czasu pracy musiałaby Pani złożyć jeszcze przed samym powrotem do pracy, najlepiej wysłać wniosek listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Jeżeli bowiem wniosek o zmniejszenie wymiaru zatrudnienia został złożony po dokonaniu czynności zmierzającej do rozwiązania stosunku pracy, zgody na to zmniejszenie udziela się do chwili rozwiązania umowy o pracę. Chodzi tu przede wszystkim o dokonanie wypowiedzenia umowy o pracę, choć nie można wykluczyć także zawarcia porozumienia rozwiązującego. Jeśli więc pracodawca pierwszy by Pani wypowiedział umowę o pracę, a dopiero po tym fakcie złożyłaby Pani wniosek o zmniejszenie wymiaru czasu pracy, to pracowałaby Pani w zmniejszonym wymiarze czasu pracy tylko przez okres trwającego wypowiedzenia. Po upływie terminu wypowiedzenia stosunek pracy by wygasł.
Potrzebujesz porady prawnej?
KOMENTARZE (0)
Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!