Powrót policjanta do służby

Pytanie:

"Zwracamy się z prośbą o przedstawienie informacji w sprawie dotyczącej funkcjonariuszy Policji ponownie zwolnionych ze służby na podstawie art. 41 ust. 3 w związku z art. 42 ust. 1 i ust. 2 Ustawy o Policji. Czy prawomocne wyroki Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, uchylające decyzje administracyjne organu I instancji o zwolnieniu są orzeczeniami przywracającymi do służby w Policji, czy też powyższe wyroki prawomocne traktować i stosować należy jako prawo powrotu do służby tzn. wszcząć procedurę przywrócenia do służby (zapytanie o karalność, skierowanie na badania lekarskie, postępowanie sprawdzające - ankieta bezpieczeństwa osobowego); wydać decyzję administracyjną przez organ I instancji w myśl postanowień art. 42 ust. 1 i ust. 2 w drodze mianowania zgodnie z art. 28 ust. 1 i ust. 2 Ustawy o Policji, jako nawiązanie stosunku służbowego w myśl paragrafu 18 ust. 1 Rozporządzenia MSWiA z dnia 02.09.2002 roku w sprawie szczegółowych praw i obowiązków oraz przebiegu służby policjantów, a w konsekwencji w uzasadnieniu decyzji administracyjnej powołać się na prawomocne wyroki wojewódzkich sądów administracyjnych?"

Odpowiedź prawnika: Powrót policjanta do służby

Wyroki te, jako wyroki uchylające decyzje administracyjne organu I instancji należy traktować jako orzeczenia przywracające do służby. W ciągu 7 dni policjant powinien zgłosić gotowość do ponownego podjęcia służby. Za taką interpretacją wskazuje między innymi przepis, zgodnie z którym jeżeli policjant nie zgłosi się do służby w powyższym terminie, to jest to traktowane jako pisemne zgłoszenie o wystąpieniu ze służby. Wydaje się więc, iż ponawianie opisanej w pytaniu procedury nie jest uzasadnione. Wyrok sądu administracyjnego spowodował bowiem, iż decyzję o wydaleniu ze służby uważa się za niebyłą. Prawo do uposażenia powstaje z dniem podjęcia służby, chyba że po zgłoszeniu do służby zaistniały okoliczności usprawiedliwiające niepodjęcie tej służby. Policjantowi przywróconemu do służby przysługuje za okres pozostawania poza służbą świadczenie pieniężne równe uposażeniu na stanowisku zajmowanym przed zwolnieniem, nie więcej jednak niż za okres 6 miesięcy i nie mniej niż za 1 miesiąc. Czas, za który przyznano to świadczenie, jest traktowany jak normalna służba.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika