Powtórny wniosek o obniżenie czasu pracy

Pytanie:

"Przez rok korzystając z możliwości pracy w obniżonym wymiarze w okresie przysługującego mi urlopu wychowawczego pracowałam na 1/2 etatu. Teraz ten okres (wskazany w pierwszym wniosku) dobiega końca. Czy będę mogła wystąpić z kolejnym wnioskiem o obniżenie wymiaru czasu pracy (do 3/4 etatu) na dalszy okres ( np. kolejnego roku). Co taki ponowny wniosek powinien zawierać, w jakim terminie powinnam go złożyć i czy pracodawca jest obowiązany uwzględnić moją ponowną prośbę? "

Odpowiedź prawnika: Powtórny wniosek o obniżenie czasu pracy

Przepis ten upoważnia pracownicę, a także pracownika lub opiekuna (opiekunkę) dziecka, którzy spełniają warunki do nabycia prawa do urlopu wychowawczego, do złożenia wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa obowiązującego czasu pracy. Prawo do obniżonego wymiaru czasu pracy przysługuje przez okres, w którym służy prawo do urlopu wychowawczego. Zgłoszenie wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy przez osobę uprawnioną do urlopu wychowawczego obliguje pracodawcę do uwzględnienia tego wniosku, jednakże, bez względu na treść wniosku, tylko do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego czasu pracy. Z powyższego wynika, iż nie ma przeszkód aby ponownie wystąpiła Pani z takim wnioskiem w takiej samej formie jak poprzednio. Pracodawca ma obowiązek uwzględnić Pani wniosek w wymiarze odpowiadającym przysługującemu Pani urlopowi wychowawczemu.




Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika