Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Wszczęcie sprawy o pozbawienie władzy rodzicielskiej nie powoduje automatycznie zawieszenia sprawy o alimenty. Obowiązek alimentacyjny jest zresztą niezależny od władzy rodzicielskiej (co oznacza, że nawet osoba pozbawiona władzy rodzicielskiej nad dzieckiem może być zobowiązana do płacenia na jego rzecz alimentów). Sąd rodzinny może jednak zawiesić postępowanie o alimenty, jeżeli dojdzie do wniosku, że rozstrzygnięcie zależeć będzie od wyniku sprawy o pozbawienie władzy rodzicielskiej.
Sprawa o pozbawienie władzy rodzicielskiej nie może spowodować zawieszenia postępowania karnego, choć może mieć na nie wpływ. Przykładowo, protokoły przesłuchań w sprawie rodzinnej mogą być wykorzystane w postępowaniu karnym jako dowód.
Może się zdarzyć, że sąd rodzinny zawiesi postępowanie na okres trwania postępowania karnego. Sąd cywilny może bowiem zawiesić postępowanie, jeżeli ujawni się czyn, którego ustalenie w drodze karnej mogłoby wywrzeć wpływ na rozstrzygnięcie w sprawie cywilnej (art. 177 § 1 pkt 4 kpc). Ustalenie prawomocnym wyrokiem skazującym, iż ojciec dziecka znęcał się nad rodziną, często ma znaczenie dla rozstrzygnięcia w sprawie jego władzy rodzicielskiej.
O tym, czy dane powody uzasadniają pozbawienie rodzica władzy rodzicielskiej, decyduje sąd. Musi on zbadać wszystkie okoliczności sprawy. Nie istnieje żaden katalog okoliczności, które powodują pozbawienie władzy rodzicielskiej. Można jej pozbawić, jeżeli nie może ona być wykonywana z powodu trwałej przeszkody albo jeżeli rodzic jej nadużywa lub w sposób rażący zaniedbuje swe obowiązku względem dziecka. Są to pojęcia nieostre, ocenne. Należy zwrócić uwagę, iż pozbawienie władzy rodzicielskiej jest środkiem ostatecznym, stosowanym w najbardziej drastycznych sytuacjach. Sąd może dojść do wniosku, iż wystarczające będzie ograniczenie władzy.