Pozorność umowy a upływ czasu

Pytanie:

"Posiadam hipotekę przymusową na nieruchomości dłużnika. Jednak poprzedni właściciel wzywa mnie do wykreślenie hipoteki twierdząc, ze umowa przenosząca własność była nieważna z powodu pozorności. Umowa ta była zawarta przed notariuszem 12 lat temu. Czy jest jakiś graniczny termin od zawarcia umowy do wniesienia przez kogokolwiek powództwa o ustalenie nieważności umowy? "

Odpowiedź prawnika: Pozorność umowy a upływ czasu

Zgodnie z art. 83 kc, nieważne jest oświadczenie woli złożone drugiej stronie za jej zgodą dla pozoru. Jeżeli oświadczenie takie zostało złożone dla ukrycia innej czynności prawnej, ważność oświadczenia ocenia się według właściwości tej czynności. Pozorność stanowi bezwzględną przesłankę nieważności umowy, a do zaistnienia nieważności nie jest konieczne składanie jakichkolwiek oświadczeń. Nieważność umowy oznacza, że umowę uważa się za niebyłą od samego początku. Przepisy nie zawierają terminu, po którym nie można się powoływać na pozorność danej czynności prawej. Tak więc na pozorność można się powoływać bez względu na upływ czasu. W razie sporu co do ważności czynności prawnej, okoliczności te będą ustalane przez sąd.

Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika