e-prawnik.pl Porady prawne

Pozostawienie w wyroku rozwodowym władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom

Pytanie:

W jakich wypadkach sąd w wyroku rozwodowym może orzec o pozostawieniu władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Sąd Najwyższy w punkcie V wytycznych z 18 marca 1968 r. (III CZP 70/66) przyjął, że pod rządami art. 58 par. 1 k.r.o. „(...) dopuszczalne jest także pozostawienie pełni władzy rodzicielskiej obojgu rozwiedzionym małżonkom. Takiego rozstrzygnięcia nie można jednak traktować jako reguły. Wymaga ono bowiem ustalenia, że stosunek wzajemny małżonków oraz inne okoliczności, a przede wszystkim ich dotychczasowy stosunek do dzieci oraz wzajemne kontakty w tym zakresie, zapewniają szanse zgodnego wykonywania przez oboje rodziców władzy rodzicielskiej wspólnie, w sposób odpowiadający dobru dziecka i interesowi społecznemu (art. 95 § 3)”.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

NA SKÓTY