Pożyczka na rzecz spółki z o.o.

Pytanie:

"Jak pożyczyć pieniądze spółce, by mogła pokryć swoje bieżące zobowiązania? Czy wiąże się to z jakimiś podatkami i kosztami?"

Odpowiedź prawnika: Pożyczka na rzecz spółki z o.o.

Istnieje możliwość pożyczenia spółce środków pieniężnych w celu pokrycia jej bieżących zobowiązań. Może to nastąpić poprzez zawarcie zwyczajnej umowy pożyczki ze spółką. Poprzez umowę pożyczki zobowiąże się Pan bowiem przenieść na własność spółki pewną ilość pieniedzy, a spółka zobowiaże się zwrócić tę samą ilość pieniędzy w późniejszym okresie. Umowa pożyczki może zostać zawarta w dowolnej formie. Jeżeli jednak wartość takiej umowy będzie przekraczała 500 zł ustawa wprowadza wymóg zawarcia jej w formie pisemnej. Wierzytelność wspólnika z tytułu udzielonej spółce pożyczki uważa się za jego wkład do spółki w przypadku ogłoszenia jej upadłości w terminie dwóch lat od dnia zawarcia umowy pożyczki. Udzielenie spółce pożyczki będzie wiązało się po stronie spółki z kosztami w postaci odsetek od pożyczonej sumy. W przypadku osoby dającej pożyczkę w związku z zawartą umową pożyczki, będzie ona zobowiazana do uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Obowiązek podatkowy powstaje bowiem w tym przypadku z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, a więc z chwilą zawarcia umowy pożyczki. Obecnie jednak Senat zaakceptował już rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Projekt ten na na celu przede wszystkim zmianę zasad opodatkowania umowy pożyczki poprzez wprowadzenie zwolnień z obowiązku zapłaty podatku od udzielonej pożyczki. Informacja na ten temat znajduje się na stronach naszego serwisu w dziale pod tytułem "Projeky ustaw".


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika