Pożyczka od rodziców

Pytanie:

"Rodzice mają zamiar pożyczyć mi jakąś sumę pieniędzy, z przeznaczeniem na kupno mieszkania. Słyszałam coś o konieczności uiszczenia opłaty skarbowej od wartości pożyczki. Proszę o wszelkie informacje na ten temat, wraz z podstawą prawna."

Odpowiedź prawnika: Pożyczka od rodziców

Od dnia 1 stycznia 2001r. umowa pożyczki nie podlega już opłacie skarbowej, lecz podatkowi od czynności cywilnoprawnych - ustawa z dnia 9 września 2000r. (Dz.U. z 2000r. nr 86 poz.959 z późn. Zm.). Zgodnie z literą b punktu 1 ustępu 1 art. 1 powołanej ustawy, podatkowi temu podlega także umowa pożyczki. Zgodnie z art.3 ust.1 pkt 1 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej - w analizowanym przypadku - z chwilą dokonania pożyczki. Obowiązek ten ciąży solidarnie na stronach czynności cywilnoprawnej - w analizowanej sytuacji - na Pani oraz na Pani rodzicach - art. 4 pkt 1. Podstawą ustalenia podatku jest kwota lub wartość pożyczki - art. 6 ust 1 pkt 7. Jego wysokość wynosi 2 % podstawy opodatkowania - art. 7 ust.1 pkt 4. Ustawa zawiera także katalog zwolnień od tego podatku. Na podstawie art. 9 punktu 10 lit.c powoływanej ustawy, w przypadku czynności cywilnoprawnej jaką jest umowa pożyczki, dokonanej pomiędzy osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej wg ustawy o podatku od spadku i darowizn (tj. małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów), zwolnieniu od opodatkowania podlega kwota do wysokości nie podlegającej opodatkowaniu podatkiem od spadków i całości - obecnie kwota ta wynosi 9057 zł - art. 9 ust.1 pkt.1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zwolnienie to jest tzw. zwolnieniem sensu stricto, tzn. kwota będąca podstawą obliczenia podatku od czynności cywilnoprawnej ulega zmniejszeniu o wartość zwolnienia. Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnej, podatnik powinien bez wezwania złożyć deklarację podatkową, obliczyć i uiścić kwotę podatku we właściwym urzędzie skarbowym w terminie 14 dni od dokonania czynności cywilnoprawnej. Właściwym jest Urząd Skarbowy miejsca zamieszkania jednej ze stron czynności cywilnoprawnej - art. 12 ust.1 pkt.4.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika