Praca na pół etatu a staż emerytalny

Pytanie:

"Przez rok pracowałam na 1/2 etatu. Czy, przechodząc na emeryturę, okres ten zalicza się jako rok czy pól roku pracy?"

Odpowiedź prawnika: Praca na pół etatu a staż emerytalny

Rok pracy na 1/2 etatu zaliczony zostanie jako rok pracy. Był to bowiem rok pracy zwany w terminologii ZUS-owskiej okresem składkowym, czyli okresem kiedy podlegała Pani ubezpieczeniu.

Zgodnie z przepisami ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, do stażu pracy wlicza się okresy zatrudnienia, w tym okresy zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy, jeżeli w danym roku kalendarzowym okresy te łącznie nie były krótsze niż 60 dni. W przypadku, gdy okresy zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy w danym roku kalendarzowym były krótsze niż 60 dni, sumuje się je z okresami zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy, przypadającymi w tym samym roku kalendarzowym.

W związku z tym, jeśli przez rok pracowała Pani na 1/2 etatu, to okres ten zostanie zaliczony do stażu pracy jako pełny rok.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika