Praca w gospodarstwie rolnym rodziców a emerytura

Pytanie:

"Proszę o informację jakie są wykładnie prawne mówiące o tym, aby zaliczyć okres pracy w gospodarstwie rolnym rodziców po ukończeniu 16 roku życia jako okres uzupełniający do uzyskania emerytury? Czy ustawa określa wielkość gospodarstwa - ilość hektarów, liczebność inwentarza, ilość godzin pracy w gospodarstwie - na przykład 4 godziny dziennie? Czy nauka w szkole średniej wyklucza jednocześnie pracę w gospodarstwie rodziców? Czy istnieje podział na pomoc w gospodarstwie i praca w gospodarstwie?"

Odpowiedź prawnika: Praca w gospodarstwie rolnym rodziców a emerytura

Za okresy traktowane na równi z okresami składkowymi są okresy współpracy przy prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarze Państwa Polskiego objętej obowiązkiem ubezpieczenia społecznego oraz okresy kontynuowania tego ubezpieczenia, za które opłacono składkę na to ubezpieczenie lub w których występowało zwolnienie od opłacania składki.

Przy ustalaniu prawa do emerytury oraz przy obliczaniu jej wysokości uwzględnia się również następujące okresy, traktując je, jak okresy składkowe:

  1. okresy ubezpieczenia społecznego rolników, za które opłacono przewidziane w odrębnych przepisach składki,
  2. przypadające przed dniem 1 lipca 1977 r. okresy prowadzenia gospodarstwa rolnego po ukończeniu 16 roku życia,
  3. przypadające przed dniem 1 stycznia 1983 r. okresy pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16 roku życia,

lecz tylko jeżeli okresy składkowe i nieskładkowe, ustalone na zasadach określonych są krótsze od okresu wymaganego do przyznania emerytury, w zakresie niezbędnym do uzupełnienia tego okresu.

Nie ma znaczenia czas pracy w gospodarstwie rolnym. W wyroku z dnia 13 stycznia 1998 r. (II UKN 433/97 OSNAPiUS 1998/22 poz. 668) Sąd Najwyższy wypowiedział jasno pogląd o niezaliczalności pracy w gospodarstwie rolnym rodziców wykonywanej podczas wakacji przez dziecko uczęszczające do szkoły. Okres ten nie jest zaliczany w żadnym wypadku w razie uczęszczania do szkoły. Przy czym przy ustaleniu prawa do emerytury uwzględnia się okresy pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16 roku życia, świadczonej przed dniem 1 stycznia 1983 r. w wymiarze przekraczającym połowę pełnego wymiaru czasu pracy, także w czasie wakacji szkolnych tak interpretuje tą kwestię Sąd Najwyższy. Dla celów ubezpieczeniowych tak samo traktuje się opłacanie składek od osoby pracującej jak i współpracującej w gospodarstwie rolnym. Podział na pracę i pomoc ma charakter umowny jeśli osoba pomagająca pracuje w gospodarstwie rolnym. Przepisy w poszczególnych okresach czasu, do których odnosi się pytanie określały co jest gospodarstwem rolnym.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Kowalski Jan 2015-08-20 14:04:32

    to wszystko jest tak zawiłe ,że przeciętny Kowalski tego nie zrozumie


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika