Praca w szczególnych warunkach

Pytanie:

"Na podstawie uzyskanych świadectw pracy osoba ma 14 lat i 11 miesięcy na szczególnych warunkach. Do pełnego okresu 15 lat brak jednego miesiąca. Czy praca stomatologa w prywatnym gabinecie (działalność gospodarcza) jest zaliczana do pracy w szczególnych warunkach zgodnie z ustawą? "

Odpowiedź prawnika: Praca w szczególnych warunkach

Wykaz zawodów uprawnionych do wcześniejszego uzyskania świadczeń emerytalnych zawiera rozporządzenie z dnia 7 lutego 1983 roku w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Zgodnie z załącznikiem do niniejszego rozporządzenia – wykaz A - Pracami w szczególnych warunkach, których wykonywanie uprawnia do niższego wieku emerytalnego są prace w zespołach operacyjnych dyscyplin zabiegowych oraz prace lekarzy stomatologów (dział XII pkt 2 załącznika A). Jednakże w roku 1997 Sąd Najwyższy wydał orzeczenie, w którym wskazał, iż rozporządzenia nie stosuje się do osób uprawnionych do świadczeń z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej: Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 13 czerwca 1997 r. (II UKN 198/97) przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (Dz. U. 1983 r. Nr 8 poz. 43 ze zm.) nie mają zastosowania do osób uprawnionych do świadczeń emerytalno - rentowych z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Wobec powyższego działalność gospodarcza nie uzasadnia zastosowania przepisów rozporządzenia i nie praca wykonywana w ramach samozatrudnienia nie jest zaliczana do pracy w szczególnych warunkach.


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • M.Gabryszewski 2015-02-12 18:45:15

    Czy bieznikowanie opon zalicza się do prac w szczególnych warunkach.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika