Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Art. 16 Ustawy o prawach autrskich i prawach pokrewnych stanowi, że autorskie prawa osobiste chroniÄ… nieograniczonÄ… w czasie i nie podlegajÄ…cÄ… zrzeczeniu siÄ™ lub zbyciu więź twórcy z utworem, a w szczególnoÅ›ci prawo do:
- autorstwa utworu,
- oznaczenia utworu swoim nazwiskiem lub pseudonimem albo do udostępniania go anonimowo,
- nienaruszalności treści i formy utworu oraz jego rzetelnego wykorzystania,
- decydowania o pierwszym udostępnieniu utworu publiczności,
- nadzoru nad sposobem korzystania z utworu.
Twórcy przysÅ‚ugujÄ… także autorskie prawa majÄ…tkowe, czyli wyłączne prawo do korzystania z utworu i rozporzÄ…dzania nim na wszystkich polach eksploatacji oraz do wynagrodzenia za korzystanie z utworu. Co jednak istotne, w drodze umowy mogÄ… przejść na inny podmiot jedynie autorskie prawa majÄ…tkowe.
ZamawiajÄ…cy staÅ‚ siÄ™ zatem wÅ‚aÅ›cicielem projektu graficznego strony internetowej z chwilÄ… odbioru dzieÅ‚a, nie staÅ‚ siÄ™ jednak dysponentem autorskich prawa osobistych twórcy projektu. Warto jednak zwrócić uwagÄ™ na treść art. 23 ust. 1 Ustawy, wedle którego bez zezwolenia twórcy wolno nieodpÅ‚atnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie wÅ‚asnego użytku osobistego. Dozwolony użytek nie może jednak naruszać normalnego korzystania z utworu lub godzić w sÅ‚uszne interesy twórcy.