Prawa współmażonka - członka spółdzielni

Pytanie:

"Czy współmałżonka członka spółdzielni mieszkaniowej będąca również członkiem w tej samej spółdzielni co jej mąż ma takie same prawa co jej współmałżonek? Szczególnie chodzi o prawo głosowania na zebraniu członków. Prezes naszej spółdzielni twierdzi z całą stanowczością, że nie ma, ponieważ jego zdaniem tylko jedno z współmałżonków ma do tego prawo."

Odpowiedź prawnika: Prawa współmażonka - członka spółdzielni

Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych stanowi, iż członkami spółdzielni mogą być oboje małżonkowie, choćby spółdzielcze prawo do lokalu albo prawo odrębnej własności lokalu przysługiwało tylko jednemu z nich. Z powyższego wynika (z literalnego brzemienia przepisu art. 3 ust. 2 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych), iż zarówno mąż jak i żona są członkami spółdzielni mieszkaniowej, a skoro tak, to wszystkie te prawa, które ustawa czy też statut spółdzielni przyznaje członkom, przysługują im obojgu.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika