Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
W przypadku utworów audiowizualnych przepisy prawa autorskiego przewidują szczególną regulację. Współtwórcami takiego utworu są osoby, które wniosły do niego twórczy wkład. Osoby te to reżyser, operator obrazu, twórca adaptacji utworu literackiego, twórca stworzonych dla utworu audiowizualnego utworów muzycznych lub słowno-muzycznych oraz twórca scenariusza. Jeżeli Pani/Pana przyjaciółka jest autorką śpiewanej piosenki, to jest także współautorką utworu audiowizualnego. Katalog osób uznawanych za współtwórców nie jest zamknięty, stąd za współtwórcę można uznać także aktora grającego w filmie. Artyści wykonawcy (np. aktorzy) utworów audiowizualnych mają prawo do wynagrodzenia między innymi za nadawanie utworu w telewizji lub przegrywanie go na nośniki np. DVD lub kasetach VHS.
W przedstawionej sytuacji warto także rozważyć kwestię rozpowszechniania wizerunku. Takie działanie może nastąpić tylko za zgodą danej osoby.
Emitowanie fragmentu utworu np. filmu wymaga zgody autora. W przeciwnym razie można mówić o naruszeniu autorskich praw osobistych. W takim wypadku twórca może żądać zaniechania naruszeń i zadośćuczynienia.