Budowa komórki drewnianiej

Pytanie:

"Zamierzam postawić na własnym terenie komórkę w zabudowie drewnianej, której powierzchnia użytkowa wynosi 20m2. Czy w takim przypadku muszę uzyskać wcześniej pozwolenie na budowę czy też mogę zgłosić tę budowę po jej zakończeniu?"

Odpowiedź prawnika: Budowa komórki drewnianiej

Wg ustawy Prawo budowlane, budowa wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m2 nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Jednakże łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki.

Jeżeli więc opisana w pytaniu drewniana komórka będzie służyła jako budynek gospodarczy, to uzyskanie pozwolenia na budowę nie będzie koniecznie. Trzeba jednak zgłosić budowę odpowiedniemu organowi przed rozpoczęciem robót. Taka jest bowiem konstrukcja zgłoszenia budowy w Prawie budowlanym – zgłasza się zamiar budowy, a nie jej ukończenie. W zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane (składane pod rygorem odpowiedzialności karnej) oraz, w zależności od potrzeb, odpowiednie szkice lub rysunki, a także pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Krzysiek 2019-04-19 09:03:02

    Nie jest tak słodko jak by się wydawać mogło. Drewniany domek na działce to nie lada problem. Chciałem postawić drewniany domek gospodarczy o wym. 4,8x3m na zgłoszenie w odległości 60 cm od granicy, ale dostałem odpowiedź, że może stać w odległości co najmniej 3m od granicy z sąsiadem. Bo jeżeli będzie stał w granicy naszych działek to będzie oddziaływał na sąsiednią działkę i nie ważne, że sąsiad ma tam podjazd do garażu. Dlatego na budowę takiego domku w granicy potrzebna jest zgoda sąsiada. Z uwagi na powyższe uwarunkowania Starostwo stwierdziło, że takie domek który wymaga zgody sąsiada (bo oddziaływuje na sąsiednią działkę) nie zostanie przyjęty na zgłoszenie, a tylko na pozwolenie o budowę. Koszty załatwienia całej dokumentacji są kosmiczne. Dodam, że ten sam sąsiad w zeszłym roku postawił w tej samej granicy działki swój domek drewniany bez mojej pisemnej zgody, czyli nielegalnie. Ponadto dowiadywałem się w nadzorze jak to jest z interpretacją przepisów i egzekwowaniem prawa. Dowiedziałem się jednoznacznie, że Starostwo Powiatowe nie ma prawa żądać ode mnie zgody sąsiada, bo są to stare przepisy, a domek drewniany będzie sprawdzany pod względem usytuowania od granicy działki pod kątem przepisów przeciwpożarowych. jak znalazłem w internecie taki domek drewniany o ścianach łatwopalnych ma być usytuowany min. 12m od domu sąsiada. Czyli jednym słowem mając działkę nie można nigdzie takiego domku postawić, bo z żadnej strony nie ma 12m do sąsiednich budynków. Paranoja. A wszystko co stoi u innych to po prostu samowola budowlana. Dodam, że w myśl takiej interpretacji przepisów jaką dostałem w Starostwie oznacza, że zwykły blaszany garaż postawiony w odległości mniejszej niż 3m od granicy sąsiada też oddziaływuje na jego działkę i wymaga zezwolenia na budowę !!! Chyba nie ma sposobu aby legalnie postawić wolnostojący drewniany domek na własnej działce.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika