Prawo do lokalu spółdzielczego po śmierci męża

Pytanie:

"Czy właściwym jest, że spółdzielnia mieszkaniowa odmawia osobie, która zamieszkiwała ze zmarłym kilka lat temu mężem (członkiem spółdzielni), przydziału mieszkania? Wdowa po śmierci męża załatwiła w spółdzielni wszystkie niezbędne formalności (wpisowe, udział) i stała się członkiem tej spółdzielni. Pierwsza decyzja o przydziale lokalu na zasadach lokatorskiego prawa do lokalu nastąpiła w 1977 roku. Członkiem spółdzielni i głównym lokatorem był mąż zainteresowanej. Po jego śmierci w 1992 roku żona została członkiem spółdzielni. Od tego czasu nie może uzyskać od spółdzielni dokumentu potwierdzającego jej prawa (przydział) do lokalu. Z tego też tytułu będzie zapewne miała utrudnione czynności przy przekształcaniu prawa do lokalu."

Odpowiedź prawnika: Prawo do lokalu spółdzielczego po śmierci męża

Jeżeli spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego przysługiwało obydwu małżonkom, tzn. przydział tego prawa nastąpił w czasie trwania związku małżeńskiego, prawo to przypada drugiemu małżonkowi. Małżonek ten, jeżeli nie jest członkiem spółdzielni, powinien w terminie jednego roku od dnia śmierci współmałżonka złożyć deklarację członkowską. Spółdzielnia nie może odmówić przyjęcia tego małżonka w poczet członków, a małżonek ten uprawniony jest do żądania wydania przez spółdzielnie tytułu prawnego do tego lokalu - tj. przydziału. Jeżeli jednak spółdzielcze lokatorskie prawo nie przysługiwało małżonkom wspólnie, małżonek, który zamieszkiwał razem z byłym członkiem spółdzielni uprawnionym do tego lokalu na podstawie przydziału prawa, małżonkowi przysługują roszczenia o przyjęcie do spółdzielni i zawarcie umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego. W razie oporu ze strony spółdzielni, uprawniony małżonek może dochodzić swych praw przed sądem.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • basia 2016-03-12 13:55:16

    witam mam pytanie odnosnie tematu: mamy z mezem mieszkanie spoldzielcze ( jesli by maz wczesniej zmarl 18lat starszy) a ja jako zona wykupie na wlasnosc czy tez beda roszczenia przy sprzedazy tego mieszkania ( syn z pierwszego malzenstawa) czy jak ja wykupie jako gdowa to jego dzieci juz nie wchodza w dziedziczenie

  • maria 2013-05-29 06:45:07

    czy zona posiadajaca spoldzielcze lokatorskie prawo do lokalu moze decydowac o swojej 1/2 czesci jezeli jej maz w akcie notarialnym wyznaczyl dwie ich corki do dziedziczenia lokalu po ich smierci?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika