Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z art. 107 ustawy o policji stanowi, że roszczenia z tytułu prawa do uposażenia i innych świadczeń oraz należności pieniężnych ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Bieg przedawnienia roszczenia z tytułu uposażenia i innych świadczeń oraz należności pieniężnych przerywa każda czynność przed kierownikiem jednostki organizacyjnej podległej ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, właściwym do rozpatrywania roszczeń, podjęta bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia roszczenia oraz uznanie roszczenia.
Zgodnie zaś z art. 124 policjantowi zawieszonemu w czynnościach służbowych zawiesza się od najbliższego terminu płatności 50% ostatnio należnego uposażenia. Po zakończeniu postępowania karnego lub dyscyplinarnego, będącego przyczyną zawieszenia w czynnościach służbowych, policjant otrzymuje zawieszoną część uposażenia oraz obligatoryjne podwyżki wprowadzone w okresie zawieszenia, jeżeli nie został skazany prawomocnym wyrokiem sądu lub ukarany karą dyscyplinarną wydalenia ze służby. Ustawa milczy na temat ewentualnych odsetek w takim przypadku. Wydaje się, że z kategoryczności sformułowania tego przepisu wynika, iż odsetki od wstrzymanych sum się nie należą.
Trzeba przyjąć, że datą wymagalności roszczenia o zwrot zatrzymanej części wynagrodzenia jest data zakończenia postępowania karnego lub dyscyplinarnego, będącego przyczyną zawieszenia w czynnościach służbowych, a więc gdy zwrot nastąpi później, to należą się od tej daty odsetki. Za wcześniejszy okres odsetki się nie należą, gdyż obniżenie wynagrodzenia wskutek zawieszenia w czynnościach oznacza, że w tej części wynagrodzenie nie było wymagalne.