Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z art. 71 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, prawo do zasiłku przysługuje osobie, która spełnia wymienione w ustawie warunki. Jednym z tych warunków jest zatrudnienie (na warunkach wskazanych w ustawie) w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania, łącznie przez okres co najmniej 365 dni. Natomiast zgodnie z art. 71 ust. 2, do 365 dni, o których mowa w ust. 1 pkt 2, zalicza się również okresy zasadniczej służby wojskowej, nadterminowej zasadniczej służby wojskowej, przeszkolenia wojskowego absolwentów szkół wyższych, służby wojskowej pełnionej w charakterze kandydata na żołnierza zawodowego, ćwiczeń wojskowych, okresowej służby wojskowej oraz zasadniczej służby w obronie cywilnej i służby zastępczej, a także służby w charakterze funkcjonariusza, o którym mowa w ustawie z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. z 2004 r. Nr 8, poz. 67, z późn. zm. test);
Z kolei ust. 4 cytowanego artykułu stanowi, że prawo do zasiłku przysługuje bezrobotnym zwolnionym po odbyciu zasadniczej służby wojskowej, jeżeli okres jej odbywania wynosił co najmniej 240 dni i przypadał w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania się w powiatowym urzędzie pracy.
Naszym zdaniem, wskazane powyżej normy należy rozumieć jako odrębne podstawy prawne, a to ze względu na ich umiejscowienie w art. 71. Pierwsza z nich bowiem znajduje się bowiem w ustępie mówiącym o możliwości zaliczenia okresu przebywania w wojsku do okresu 365 dni, druga norma, naszym zdaniem stanowi natomiast samoistną podstawę do ubiegania się o zasiłek.
W związku z powyższym, naszym zdaniem, można w okresie 365 dni uwzględnić okres przebywania w wojsku.
W tym miejscu powstaje jednak pytanie, czy okres zatrudnienia młodocianego na umowę w celu przygotowania zawodowego może być uwzględniony dla celów uzyskania zasiłku dla bezrobotnych.
Zgodnie bowiem z art. 71 ust. 1, by mieć prawo do zasiłku, dana osoba powinna być, między zatrudniony i osiągał wynagrodzenie w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, od którego istnieje obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy, z zastrzeżeniem art. 105; w okresie tym nie uwzględnia się okresów urlopów bezpłatnych trwających łącznie dłużej niż 30 dni.
Można również dodać, że do tego okresu dolicza się, okresy niewymienione w ust. 1 pkt 2, za które były opłacane składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy, jeżeli podstawę wymiaru składek stanowiła kwota wynosząca co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę;
Z pytania wynika, że najprawdopodobniej umowa z Pańskim synem opiewała na niższą kwotę, na co zezwalają przepisy dotyczące młodocianych. Zgodnie z nimi, młodocianemu w okresie nauki zawodu przysługuje wynagrodzenie obliczane w stosunku procentowym do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale, obowiązującego od pierwszego dnia następnego miesiąca po ogłoszeniu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”. Stosunek procentowy wynagrodzenia, o którym mowa w ust. 1, wynosi:
-
w pierwszym roku nauki - nie mniej niż 4%,
-
w drugim roku nauki - nie mniej niż 5%,
-
w trzecim roku nauki - nie mniej niż 6%.
Jeżeli tak było w istocie i od tej niższej podstawy były opłacane składki, to n brak jest podstawy, by uwzględnić ten okres dla przyznania zasiłku na zasadzie art. 71.
Można również dodać, że jeżeli syn miałby uprawnienie do zasiłku, to zgodnie z art. 72 ust. 4 ustawy, umowa zawarta w celu przygotowania do zawodu miałaby wpływ na wysokość i długość pobierania tego zasiłku.
Jeżeli istnieje taka możliwość, można zwrócić się do pracodawcy, by przedstawił dane dotyczące odprowadzanych składek. Jeżeli nie ma takiej możliwości, można zwrócić się do ZUS.