Prawo korzystania ze wspólnego mieszkania
Pytanie:
"Mąż wyprowadził się z mieszkania, które jest własnością wspólną, do innej kobiety. Nie mamy rozwodu ani separacji. Czy zmiana zamka w drzwiach wejściowych może spowodować wezwanie przez męża policji? Mąż nie chce oddać kluczy od mieszkania, a ja chcę chronić swoją prywatność. Nigdy nie odmówiłam wpuszczenia go do mieszkania."
Odpowiedź prawnika: Prawo korzystania ze wspólnego mieszkania
Do czasu podziału majątku wspólnego mąż pozostaje właścicielem mieszkania i może z niego korzystać. Podział majątku może nastąpić z kolej po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej. Następuje to w razie orzeczenia przez sąd rozwodu bądź separacji. Możliwe jest także zniesienie wspólności w czasie trwania małżeństwa, jeżeli zachodzą ważne powody do zmiany dotychczasowego ustroju majątkowego między małżonkami. Takim powodem jest m.in. występującą w tym wypadku faktyczna separacja małżonków. Najbardziej oczywistym wyjściem w sytuacji, gdy możliwe byłoby stwierdzenie przez sąd rozkładu pożycia jest wniesienie sprawy o orzeczenie rozwodu lub separacji.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?