Prawo spółdzielcze własnościowe a własność

Pytanie klienta:

""Czy posiadanie własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego jest równoznaczne z posiadaniem prawa własności?""

Odpowiedź prawnika:

Posiadanie własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego nie jest równoznaczne z byciem pełnoprawnym właścicielem tego mieszkania. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest bowiem ograniczonym prawem rzeczowym. Oznacza to, że lokal nie jest własnością zajmującej go osoby, ale stanowi własność spółdzielni. Prawa lokatorów są przez to ograniczone i sprowadzają się do dwóch głównych uprawnień: - do korzystania z lokalu zgodnie z jego przeznaczeniem - do rozporządzaniem prawem Zakres uprawnień jest w sposób ścisły wyznaczony przez regulację ustawową oraz przez statut spółdzielni. Wstępnym warunkiem powstania prawa spółdzielczego do lokalu jest wniesienie, w sposób określony w statucie spółdzielni wkładu budowlanego. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest prawem zbywalnym i podlegającym dziedziczeniu, jednak nie daje tak dużych uprawnień do władania rzeczą jak własność lokalu.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.