Prawo spółdzielcze własnościowe a własność

Pytanie:

"Czy posiadanie własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego jest równoznaczne z posiadaniem prawa własności?"

Odpowiedź prawnika: Prawo spółdzielcze własnościowe a własność

Posiadanie własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego nie jest równoznaczne z byciem pełnoprawnym właścicielem tego mieszkania. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest bowiem ograniczonym prawem rzeczowym. Oznacza to, że lokal nie jest własnością zajmującej go osoby, ale stanowi własność spółdzielni. Prawa lokatorów są przez to ograniczone i sprowadzają się do dwóch głównych uprawnień: - do korzystania z lokalu zgodnie z jego przeznaczeniem - do rozporządzaniem prawem Zakres uprawnień jest w sposób ścisły wyznaczony przez regulację ustawową oraz przez statut spółdzielni. Wstępnym warunkiem powstania prawa spółdzielczego do lokalu jest wniesienie, w sposób określony w statucie spółdzielni wkładu budowlanego. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest prawem zbywalnym i podlegającym dziedziczeniu, jednak nie daje tak dużych uprawnień do władania rzeczą jak własność lokalu.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Rudnik Anna 2012-09-25 22:38:11

    Spółdzielni Bryza Szczecin odmówiła mi nabycie prawa własnościowego do lokalu, który kupiłam mojej zmarłej babci( prawo własnościowe do lokalu), a która mi go darowała, co mogę zrobić? Od śmierci Babci spółdzielnia ta nalicza mi koszta ogrzewania bez okazywania mi ile zostało ciepła zużytego-w złotówkach, mówiąc, że przekroczyłam limit i naliczają mi stawkę roczną, co roku płaę niedopłatę ponad 1000zł?Co mogę zrobić, chciałabym prawnika, który prawnie zażąda weryfikacji moich rachunków, pozdrawiam

  • Poker 2012-06-10 19:28:22

    Proszę o pomoc w wyjaśnieniu problemu... Na jakiej podstawie spóldzielnia może odłączyć dopływ ciepłej wody do lokalu mieszkalnego? Może ktoś ma pojęcie w tym temacie?

  • kaska 2012-02-01 11:36:33

    szkoda aby była uwzględniona przez firmę ubezpieczajaca musi wynieśc min.100 zł.Zabudowana toaleta glazurą spowodowała mniejszy obszar szkody więc nie uznano mi zalanego sufitu a ja zrezygnowałam wówczas z ubezpieczania mieszkania przez spółdzielnię mieszkaniowa/

  • adam 2012-01-18 12:59:12

    jak powinien wyglądac pozew o ustanowienie odrębnej własności mieszkania spóldzielczego własnościowego Spóldzielnia warunkuje BEZPODSTAWNIE przed aktem notarialnym podpisanie protoko? uzgodnień z niedopuszczalnymi klauzulami np brak piwnicy , upoważnienie do ubezpieczenia itp bzdury - przecież akt notarialny nie jest umową o zarządzaniu


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika