Prawomocny mandat karny kredytowany, nałożony przez funkcjonariusza policji

Pytanie:

Z jaką chwilą staje się prawomocny mandat karny kredytowany, nałożony przez funkcjonariusza policji?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Mandat karny kredytowany jest wydawany ukaranemu za potwierdzeniem odbioru. Mandat taki powinien zawierać pouczenie o obowiązku uiszczenia grzywny w terminie 7 dni od daty przyjęcia mandatu oraz o skutkach nieuiszczenia grzywny w terminie. Staje się on prawomocny z chwilą pokwitowania jego odbioru przez ukaranego. W razie nieuiszczenia w terminie grzywny nałożonej takim mandatem, ściąga się ją w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Ukarany, potwierdzając odbiór mandatu karnego kredytowanego, wyraża w ten sposób zgodę na jego przyjęcie i na uiszczenie określonej w nim grzywny. Jeśli mandat stał się prawomocny, nie ma możliwości kwestionowania jego zasadności na zasadach ogólnych.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • Jak odwołać się od mandatu drogowego?

  Jeśli wystawiono ci mandat drogowy, a masz pewność, że wypisano ci go niesłusznie, pamiętaj, że jest tylko kilka przypadków, kiedy można go uchylić. Dowiedz się, kiedy i w jaki sposób (...)

 • Mandat zapłacisz kartą na Policji

  Nowelizacja ustawy – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia pozwoli Policji i innym służbom używanie terminali płatniczych. Dzięki nowym przepisom, ukarany będzie mógł od razu (...)

 • Jak odwołać się od mandatu drogowego?

  Wystawiono ci mandat drogowy? Masz pewność, że wypisano ci go niesłusznie? Jest tylko kilka przypadków, kiedy można go uchylić. Sprawdź, kiedy i jak odwołać się od mandatu.

 • Większe uprawnienia pracownicze funkcjonariuszy

  Najważniejszą zmianą wprowadzaną ustawą o zmianie ustawy o Policji, ustawy o Straży Granicznej oraz ustawy o Służbie Więziennej jest przyznanie policjantom oraz funkcjonariuszom Straży (...)

 • Jak może bronić się ofiara przemocy?

  Niestety, ale przemoc w rodzinie nie jest już tylko opisem z norm prawnych, ale także polską rzeczywistością. Ofiary czują się bezsilne, ale czy słusznie, czy prawo rzeczywiście ich nie wspiera? (...)

NA SKÓTY