Premia uznaniowa a podstawa urlopu wypoczynkowego
Pytanie:
"Pracownikom płacę premię uznaniową oprócz płacy zasadniczej. Niektórym płacę co miesiąc, innym co parę miesięcy. W kodeksie pracy jest napisane, że za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował, tyle że ja nie wiem, czy pracownik zasłużyłby wtedy na premię, ponieważ premia uznaniowa nie jest stałą kwotą, a wynika między innymi z jego zaangażowania, wartości sprzedaży. Czasami się zdarza, iż w firmie w danym miesiącu jest mała sprzedaż, ale jest dużo pracy związanej z usługami gwarancyjnymi, które nie przynoszą już dochodu i w takim miesiącu też pracowników premiuję. Czy premia uznaniowa, która jest dodatkiem zmiennym powinna być dodawana do podstawy urlopu?"
Odpowiedź prawnika: Premia uznaniowa a podstawa urlopu wypoczynkowego
Art. 172 kodeksu pracy rzeczywiście przewiduje, iż za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Zmienne składniki wynagrodzenia mogą być obliczane na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z okresu 3 miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu; w przypadkach znacznego wahania wysokości wynagrodzenia okres ten może być przedłużony do 12 miesięcy. Par. 6 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop uzupełnia, iż wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia i innych świadczeń ze stosunku pracy, z wyłączeniem:
-
jednorazowych lub nieperiodycznych wypłat za spełnienie określonego zadania bądź za określone osiągnięcie,
-
wynagrodzenia za czas gotowości do pracy oraz za czas nie zawinionego przez pracownika przestoju,
-
gratyfikacji (nagród) jubileuszowych,
-
wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego, a także za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
-
ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy,
-
dodatkowego wynagrodzenia radcy prawnego z tytułu zastępstwa sądowego,
-
wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
-
nagród z zakładowego funduszu nagród, dodatkowego wynagrodzenia rocznego, należności przysługujących z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej,
-
odpraw emerytalnych lub rentowych albo innych odpraw pieniężnych,
-
wynagrodzenia i odszkodowania przysługującego w razie rozwiązania stosunku pracy.
Zgodnie z orzeczeniem SN z dnia 20 lipca 2000 r. sygn. akt I PKN 17/00) tak zwana premia uznaniowa, która nie ma charakteru roszczeniowego, nie stanowi składnika wynagrodzenia za pracę i wobec tego nie mieści się w pojęciu wynagrodzenia urlopowego. Nie może więc być uwzględniana w wysokości odszkodowania z tytułu wadliwego rozwiązania stosunku pracy, a także wynagrodzenia za okres zawieszenia w czynnościach tymczasowego kierownika przedsiębiorstwa państwowego.
Powyższe orzeczenie potwierdza, iż premii, o której mowa w pytaniu, nie wlicza się do podstawy ustalenia wynagrodzenia urlopowego.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?