Prezes spółki jako syndyk masy upadłości

Pytanie klienta:

""W spółce z o.o. gdzie zarząd jest jednoosobowy a głównym udziałowcem (ponad 85%) jest gmina, w wyniku ogłoszenia postępowania upadłościowego prezes zarządu został wyznaczony przez syndyka masy upadłościowej na prawnego reprezentanta upadłego (prezes zarządu nie ma udziałów spółki i został powołany na stanowisko prezesa w ostatnim okresie działalności spółki, kiedy występowało już zagrożenie upadłością). Czy prezes zarządu musi być reprezentantem, czy może się z tym nie zgodzić? Jeżeli może się nie zgodzić, to w jakiej formie? Czy reprezentantem nie powinien być przedstawiciel głównego udziałowca?""

Odpowiedź prawnika:

W przypadku spółki z o.o., ogłoszenie upadłości jest przyczyną postawienia jej w stan likwidacji. W tym momencie, członkowie zarządu stają sie likwidatorami spółki, chyba że umowa spółki lub uchwała wspólników stanowi inaczej (art. 276 § 1 kodeksu spółek handlowych). Do likwidatorów stosuje się odpowiedno przepisy dotyczące członków zarządu (art. 280 k.s.h.). Zgodnie zaś z art. 202 § 4 k.s.h. mandat członka zarządu wygasa m.in. wskutek rezygnacji. Do rezygnacji członka zarządu stosuje się z kolei przepisy kodeksu cywilnego o wypowiedzeniu zlecenia przez przyjmującego zlecenie. Zgodnie zaś z art. 746 § 2 k.c., przyjmujący zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie, jednakże gdy zlecenie jest odpłatne, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, przyjmujący zklecenie jest odpowiedzialny za szkodę. Należy więc stwierdzić, że prezes zarządu może zrezygnować z funkcji jaką wyznaczył mu syndyk (jest to z pewnością funkcja likwidatora), jednakże gdy nastąpi to bez ważnego powodu, może być pociągnięty do odpowiedzialności odszkodowawczej.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.