Procedura cywilna - przesłuchanie stron
Pytanie:
"Jestem powodem w procesie cywilnym. Złożony przeze mnie pozew jest z konieczności lakoniczny. Chciałabym móc złożyć wyjaśnienia przed sądem. Czy mój pełnomocnik mógłby mnie przesłuchać w charakterze świadka? Czy mój pełnomocnik może również przesłuchać pozwanego? "
Odpowiedź prawnika: Procedura cywilna - przesłuchanie stron
Jeżeli w postępowaniu przed sądem cywilnym po wyczerpaniu środków dowodowych lub w ich braku pozostały nie wyjaśnione fakty istotne dla rozstrzygnięcia sprawy, sąd dla wyjaśnienia tych faktów zarządzi dowód z przesłuchania stron. W takiej sytuacji sąd przesłucha najpierw strony bez odbierania przyrzeczenia. Jeżeli przesłuchanie to nie wyświetli dostatecznie faktów, sąd może przesłuchać według swego wyboru jedną ze stron ponownie, po uprzednim odebraniu od niej przyrzeczenia. Przesłuchanie jednej ze stron co do pewnego faktu z odebraniem od niej przyrzeczenia nie wyłącza takiego przesłuchania drugiej strony co do innego faktu.
Nie ma zatem żadnych przeszkód do wysłuchania stron w postępowaniu, o ile pozostały do wyjaśnienia istotne okoliczności dla sprawy. Nie jest to jednak dowód z przesłuchania strony w charakterze świadka, lecz dowód z przesłuchania stron. Technicznie wygląda to w ten sposób, iż najpierw pytania zada stronie sąd, następnie zaś może to uczynić pełnomocnik strony oraz przeciwnik (osobiście oraz przez swego pełnomocnika, jeśli jest ustanowiony). Złożenie wyjaśnień przez strony przed sądem cywilnym jest zatem jak najbardziej możliwe.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?