Procedura uprawomocnienia wyroku

Pytanie:

"Jak długo trwa uprawomocnienie orzeczenia sądu w razie wniesienia apelacji i bez wniesienia apelacji? Czy orzeczenie sądu może się uprawomocnić w niedzielę? "

Odpowiedź prawnika: Procedura uprawomocnienia wyroku

Prawomocność to nic innego jak ostateczne zakończenie postępowania w sprawie. I tak orzeczenie sądu staje się prawomocne, jeżeli nie przysługuje co do niego środek odwoławczy lub inny środek zaskarżenia. Skoro w przypadku wydania orzeczenia pierwszej instancji osoba uprawniona i zainteresowana wniosła apelację, to orzeczenie nie jest jeszcze prawomocne. Stanie się prawomocnym dopiero po zakończeniu postępowania apelacyjnego. I tak na przykład w przypadku postępowania cywilnego regulowanego przepisami kodeksu postępowania cywilnego apelację wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok, w terminie dwutygodniowym od doręczenia stronie skarżącej wyroku z uzasadnieniem. Jeżeli natomiast strona nie zażądała uzasadnienia wyroku w terminie tygodniowym od ogłoszenia sentencji, termin do wniesienia apelacji biegnie od dnia, w którym upłynął termin do żądania uzasadnienia. Po upływie tego terminu, jeżeli apelacja nie zostanie wniesiona, orzeczenie sądu pierwszej instancji stanie się prawomocne. A skoro w takim wypadku prawomocność orzeczenia uzależniona jest od ewentualnego skorzystania ze środka zaskarżenia jakim jest apelacja, to trzeba uwzględnić przepisy kodeksu postępowania cywilnego dotyczące terminów, zgodnie z którymi mają tu zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego. Tak więc zgodnie z kodeksem cywilnym termin oznaczony w tygodniach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było - w ostatnim dniu tego miesiąca. Jeżeli koniec terminu do wykonania czynności przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy, termin upływa dnia następnego. Przykładowo, skoro doręczenie stronie skarżącej wyroku z uzasadnieniem nastąpiło 10 maja 2004 r. (poniedziałek), to dwutygodniowy termin upływa 24 maja, również w poniedziałek. Jeżeli  nie zostanie do tego czasu wniesiona apelacja, z dniem 25 maja wyrok jest prawomocny. Raczej nie jest możliwe, aby upływ terminu przypadał na niedzielę.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • ula 2011-12-24 23:06:59

    należy wystąpić do Sądu Pracy o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności (zwykłe krotkir pismo z podaniem sygn. akt) a potem jak dostaniesz to z Sądu to Wysłać do komornika lub PIP oni wyegzekwują należność z odsetkami

  • vip1958 2011-11-18 11:37:16

    Minęło 21 dni od uprawomocnienia wyroku Sądu Pracy o odszkodowanie, do tej pory nie otrzymałam Postanowienia Wyroku, co robić?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika