Procedura zmiany nazwiska

Pytanie:

"W jaki sposób można zmienić nazwisko i wybrać nazwisko np. żony oraz jak długo trwa taka procedura? "

Odpowiedź prawnika: Procedura zmiany nazwiska

Kwestię zmiany imienia lub nazwiska reguluje ustawa z dnia 15 listopada 1956 r. o zmianie imion i nazwisk. Zmiana imienia lub nazwiska może zostać dokonana na wniosek (obywatela polskiego). Ustawodawca używa tutaj słowa "może", czyli złożenie wniosku o zmianę nazwiska nie musi prowadzić do rzeczywistej zmiany, bowiem wniosek o zmianę nazwiska podlega uwzględnieniu, jeżeli jest uzasadniony ważnymi względami. Ważne względy zachodzą w szczególności, gdy wnioskodawca:

  1. nosi nazwisko:

  • ośmieszające albo nielicujące z godnością człowieka, 

  • o brzmieniu niepolskim, 

  • posiadające formę imienia; 

  1. pragnie zmienić swoje nazwisko na nazwisko, którego używa, lub powraca do nazwiska, które zostało zmienione.

Nie są to jedyne powody, ponieważ w indywidualnych sytuacjach może okazać się, iż równie ważnymi powodami, uzasadniającymi zmianę nazwiska mogą być nie opisane w ustawie.

Organem właściwym dla rozpatrzenia tego wniosku jest kierownik Urzędu Stanu Cywilnego.

Trudno określić jak długo trwa taka procedura. Postępowanie to toczy się w trybie postępowania administracyjnego, organ, do którego złożony zostanie wniosek ma więc obowiązek rozpatrzyć wniosek nie później niż w ciągu miesiąca, a w sprawach szczególnie skomplikowanych – nie później niż w przeciągu dwóch miesiącu od dnia wszczęcia postępowania (art. 35 § 3 kpa).


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika