Procedura zmiany nazwiska
Pytanie:
"W jaki sposób można zmienić nazwisko i wybrać nazwisko np. żony oraz jak długo trwa taka procedura? "
Odpowiedź prawnika: Procedura zmiany nazwiska
Kwestię zmiany imienia lub nazwiska reguluje ustawa z dnia 15 listopada 1956 r. o zmianie imion i nazwisk. Zmiana imienia lub nazwiska może zostać dokonana na wniosek (obywatela polskiego). Ustawodawca używa tutaj słowa "może", czyli złożenie wniosku o zmianę nazwiska nie musi prowadzić do rzeczywistej zmiany, bowiem wniosek o zmianę nazwiska podlega uwzględnieniu, jeżeli jest uzasadniony ważnymi względami. Ważne względy zachodzą w szczególności, gdy wnioskodawca:
-
nosi nazwisko:
-
ośmieszające albo nielicujące z godnością człowieka,
-
o brzmieniu niepolskim,
-
posiadające formę imienia;
-
pragnie zmienić swoje nazwisko na nazwisko, którego używa, lub powraca do nazwiska, które zostało zmienione.
Nie są to jedyne powody, ponieważ w indywidualnych sytuacjach może okazać się, iż równie ważnymi powodami, uzasadniającymi zmianę nazwiska mogą być nie opisane w ustawie.
Organem właściwym dla rozpatrzenia tego wniosku jest kierownik Urzędu Stanu Cywilnego.
Trudno określić jak długo trwa taka procedura. Postępowanie to toczy się w trybie postępowania administracyjnego, organ, do którego złożony zostanie wniosek ma więc obowiązek rozpatrzyć wniosek nie później niż w ciągu miesiąca, a w sprawach szczególnie skomplikowanych – nie później niż w przeciągu dwóch miesiącu od dnia wszczęcia postępowania (art. 35 § 3 kpa).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?