Prowadzenie działalności przez dwie osoby

Pytanie:

"Czy "działalność gospodarczą" mogą założyć dwie osoby (wspólnicy), które będą miały te same prawa, jeśli chodzi o kierowanie firmą ?"

Odpowiedź prawnika: Prowadzenie działalności przez dwie osoby

Oczywiście, istnieje taka możliwość. Umowę spółki, czy to cywilnej, czy też jawnej lub innej spółki handlowej można kształtować zgodnie z własną koncepcją zarządzania firmą, byleby nie była ona niezgodna z przepisami kodeksu cywilnego czy też kodeksu spółek handlowych. Jednakże jednoczesne kierowanie firmą przez dwie różne osoby (nawet gdy będą to wspólnicy) może być kłopotliwe i trudna do ustalenia może być wewnętrzna odpowiedzialność każdego ze wspólników za konkretne działania. Jednakże co do zasady, taka regulacja zarządzania firmą jest dopuszczalna.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika