Jaka jest minimalna odległość budynku od drogi wewnętrznej?

Pytanie:

"Moja działka budowlana graniczy z jednej strony ze ślepą (kończy się na wysokości mojej działki) prywatną drogą dojazdową o szer. 5m, której jestem też jednym z trzech współwłaścicieli. Czy na mojej działce mogę usytuować budynek mieszkalny w odległości 3 m od tej granicy (chciałbym, aby w ścianie od strony granicy było jedno okno)? Czy prywatna droga dojazdowa traktowana jest jako działka budowlana w myśl rozporządzenia ministra infrastruktury z 12.04.2002 \"W sprawie warunków technicznych ...\"?"

Odpowiedź prawnika: Jaka jest minimalna odległość budynku od drogi wewnętrznej?

Działki są zaliczane do jednej z trzech kategorii; budowlanej, rolnej, leśnej.

O przeznaczeniu działki do jednej z nich decyduje przede wszystkim miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

W przedstawionej sytuacji droga stanowi dojazd do kilku działek budowlanych i jest wspólną własnością ich właścicieli. Z pewnością jest to więc działka budowlana, wydzielona przy okazji dokonywania podziału nieruchomości na obecne działki. Należy więc uznać, że przepisy powołanego rozporządzenia znajdą w tym wypadku zastosowanie.

Tak więc co do zasady odległość budynku od granicy działki, na której znajduje się droga powinna wynosić 4 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w stronę tej granicy lub 3 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych w stronę tej granicy. 


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • stanislaw 2013-05-28 19:54:06

    sasiad moj rozpoczol budowe drogi dojazdowej do swojej dzialki,napewno bez pozwolenia bo ja niemam informacji z zadnego urzedu odleglosc drogi od mojego domu wynosi 80cm. z drugiej strony szerokosc drogi ogranicza slup wysokiego napiecia ktury jest oddalony od mojego domu 4.8m. czy w takim miejscu morze przebiegac droga

  • Andrzej Piotrowsk 2013-03-29 14:33:35

    Odpowiedź jest nieprecyzyjna. Na jakiej podstawie autor odpowiedzi stwierdza, że "z pewnością jest to działka budowlana"?? Czy wystarczy stwierdzenie, że we wewnętrzna droga dojazdowa będąca współwłasnością właścicieli działek przylegających jest działką budowlaną a nie drogą bo przylega do działek budowlanych?? Czy też wystarczy fakt, że przed podziałem w całości była działką budowlaną? Sprecyzuję pytanie. Czy w takim przypadku jak opisany wyżej, jeżeli na planie wewnętrzna prywatna droga dojazdowa ma oznaczenie "dr", nie ma planu miejscowego, to czy sąsiad graniczący z drugiej strony działką budowlaną ma prawo postawić zabudowę mieszkalną poniżej granicy 3m, argumentując, że może bo jego działka graniczy z drogą???

  • Aga 2011-10-07 12:28:40

    mam podobny problem, a najlepsze jest to że w gminie powiedzieli mi podobnie czyli trzeba zachować odległości 3m (bez okien)i 4m, a w Starostwie powiatowym czyli w rzędzie chyba ważniejszym jeżeli chodzi o pozwolenie na budowę, powiedziano mi że nie trzeba (ponieważ odległości trzeba zachować od granic działek budowlanych), a to jest 'działka drogowa'... więc jak to w końcu jest???


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika