Prywatna droga dojazdowa

Pytanie:

Moja działka budowlana graniczy z jednej strony ze ślepą (kończy się na wysokości mojej działki) prywatną drogą dojazdową o szer. 5m, której jestem też jednym z trzech współwłaścicieli. Czy na mojej działce mogę usytuować budynek mieszkalny w odległości 3 m od tej granicy (chciałbym, aby w ścianie od strony granicy było jedno okno)? Czy prywatna droga dojazdowa traktowana jest jako działka budowlana w myśl rozporządzenia ministra infrastruktury z 12.04.2002 \"W sprawie warunków technicznych ...\"?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Działki są zaliczane do jednej z trzech kategorii; budowlanej, rolnej, leśnej. O przeznaczeniu działki do jednej z nich decyduje przede wszystkim miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W przedstawionej sytuacji droga stanowi dojazd do kilku działek budowlanych i jest wspólną własnością ich właścicieli. Z pewnością jest to więc działka budowlana, wydzielona przy okazji dokonywania podziału nieruchomości na obecne działki. Należy więc uznać, że przepisy powołanego rozporządzenia znajdą w tym wypadku zastosowanie. Tak więc co do zasady odległość budynku od granicy działki, na której znajduje się droga powinna wynosić 4 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w stronę tej granicy lub 3 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych w stronę tej granicy. 

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (3)

stanislaw

28.5.2011 19:54:6

Re: Prywatna droga dojazdowa

sasiad moj rozpoczol budowe drogi dojazdowej do swojej dzialki,napewno bez pozwolenia bo ja niemam informacji z zadnego urzedu odleglosc drogi od mojego domu wynosi 80cm. z drugiej strony szerokosc drogi ogranicza slup wysokiego napiecia ktury jest oddalony od mojego domu 4.8m. czy w takim miejscu morze przebiegac droga

Andrzej Piotrowsk

29.3.2011 14:33:35

Re: Prywatna droga dojazdowa

Odpowiedź jest nieprecyzyjna. Na jakiej podstawie autor odpowiedzi stwierdza, że "z pewnością jest to działka budowlana"?? Czy wystarczy stwierdzenie, że we wewnętrzna droga dojazdowa będąca współwłasnością właścicieli działek przylegających jest działką budowlaną a nie drogą bo przylega do działek budowlanych?? Czy też wystarczy fakt, że przed podziałem w całości była działką budowlaną? Sprecyzuję pytanie. Czy w takim przypadku jak opisany wyżej, jeżeli na planie wewnętrzna prywatna droga dojazdowa ma oznaczenie "dr", nie ma planu miejscowego, to czy sąsiad graniczący z drugiej strony działką budowlaną ma prawo postawić zabudowę mieszkalną poniżej granicy 3m, argumentując, że może bo jego działka graniczy z drogą???

Aga

7.10.2009 12:28:40

Re: Prywatna droga dojazdowa

mam podobny problem, a najlepsze jest to że w gminie powiedzieli mi podobnie czyli trzeba zachować odległości 3m (bez okien)i 4m, a w Starostwie powiatowym czyli w rzędzie chyba ważniejszym jeżeli chodzi o pozwolenie na budowę, powiedziano mi że nie trzeba (ponieważ odległości trzeba zachować od granic działek budowlanych), a to jest 'działka drogowa'... więc jak to w końcu jest???

Pokaż wszystkie komentarze (3)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

NA SKÓTY