Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Na wstÄ™pie należaÅ‚oby wyjaÅ›nić, czym jest zażalenie w postÄ™powaniu przed sÄ…dem cywilnym. Jest to przede wszystkim Å›rodek zaskarżenia Å›ciÅ›le przewidzianych w kodeksie postÄ™powania cywilnego spraw zakoÅ„czonych postanowieniem sÄ…du. Zażalenie nie przysÅ‚uguje zatem w każdej sytuacji, nie przysÅ‚uguje ono również w sytuacji opisanej w pytaniu – czyli wówczas, gdy postÄ™powanie nie toczy siÄ™ prawidÅ‚owo na skutek nieprawidÅ‚owego – w ocenie strony – zachowania sÄ…du. W sytuacji, gdy przewlekÅ‚ość postÄ™powania spowodowana jest dziaÅ‚aniem lub zaniechaniem sÄ…du, stronie sÅ‚uży specjalny Å›rodek prawny w postaci skargi na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postÄ™powaniu sÄ…dowym bez nieuzasadnionej zwÅ‚oki, na podstawie Ustawy z dnia 17 czerwca 2004 r. Ustawa przewiduje, że strona może wnieść skargÄ™ o stwierdzenie, że w postÄ™powaniu, którego skarga dotyczy, nastÄ…piÅ‚o naruszenie jej prawa do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwÅ‚oki, jeżeli postÄ™powanie w tej sprawie trwa dÅ‚użej, niż to konieczne dla wyjaÅ›nienia tych okolicznoÅ›ci faktycznych i prawnych, które sÄ… istotne dla rozstrzygniÄ™cia sprawy, albo dÅ‚użej niż to konieczne do zaÅ‚atwienia sprawy egzekucyjnej lub innej dotyczÄ…cej wykonania orzeczenia sÄ…dowego (przewlekÅ‚ość postÄ™powania). Dla stwierdzenia, czy w sprawie doszÅ‚o do przewlekÅ‚oÅ›ci postÄ™powania, należy w szczególnoÅ›ci ocenić terminowość i prawidÅ‚owość czynnoÅ›ci podjÄ™tych przez sÄ…d w celu wydania w sprawie rozstrzygniÄ™cia co do istoty lub czynnoÅ›ci podjÄ™tych przez sÄ…d lub komornika sÄ…dowego w celu przeprowadzenia i zakoÅ„czenia sprawy egzekucyjnej albo innej sprawy dotyczÄ…cej wykonania orzeczenia sÄ…dowego, uwzglÄ™dniajÄ…c charakter sprawy, stopieÅ„ faktycznej i prawnej jej zawiÅ‚oÅ›ci, znaczenie dla strony, która wniosÅ‚a skargÄ™, rozstrzygniÄ™tych w niej zagadnieÅ„ oraz zachowanie siÄ™ stron, a w szczególnoÅ›ci strony, która zarzuciÅ‚a przewlekÅ‚ość postÄ™powania. Gdyby strona chciaÅ‚a skorzystać ze wskazanego powyżej instrumentu prawnego, winna uiÅ›cić przy skÅ‚adaniu skargi opÅ‚atÄ™ sÄ…dowÄ… w wysokoÅ›ci 100 zÅ‚.
Biorąc pod uwagę powyższe, pismo strony pozwanej, o którym mowa w pytaniu, nie będzie nosić znamion zażalenia, nie zostanie mu również nadany bieg, chyba że sąd potraktuje je ze względu na treść jako skargę, o której wyżej mowa, i wezwie o uiszczenie opłaty sądowej.
Co do żądania wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z rzeczy, jest ono możliwe w postępowaniu sądowym, gdy określona osoba korzysta z rzeczy ruchomej lub nieruchomej bez tytułu prawnego.
Ustosunkowując się zaś do kwestii zaskarżenia przesunięcia terminu rozprawy należy wskazać, że w takiej sytuacji nie przysługuje stronie zażalenie.