Przeciąganie postępowania sądowego
Pytanie:
"Jestem pozwanym w sprawie cywilnej. Jestem także wierzycielem powoda. Udzieliłem powodowi pożyczki, a powód w celu zabezpieczenia pożyczki podpisał ze mną w formie aktu notarialnego umowę sprzedaży nieruchomości. Znalazłem potencjalnego nabywcę nieruchomości, z którym podpisałem umowę przedwstępną sprzedaży i otrzymałem zadatek. Powód wnioskował do sądu o ustanowienie zabezpieczenia powództwa przez zakaz zbywania w/w nieruchomości. Powództwo opiera się na twierdzeniu, że owa umowa sprzedaży sporządzona w formie aktu notarialnego została podpisana przez powoda w wyniku błędu. Obecnie toczy się postępowanie. Z uwagi na fakt braku odpowiedniego umocowania pełnomocnika powoda, pełnomocnik ten został odsunięty. Powód po upływie co najmniej trzech miesięcy złożył wniosek do sądu o odroczenie posiedzenia ze względu na brak pełnomocnika. Sąd przychylił się do wniosku powoda. Powód przeciąga bezzasadnie postępowanie, gdyż jest świadomy, iż równolegle toczy się sprawa o eksmisję powoda, tym razem z mojego powództwa. Chcę wysłać zażalenie do sądu z powodu przewlekłości postępowania i przychylania się sądu do absurdalnych wniosków powoda. Sąd działa na szkodę obydwu stron, gdyż moja wierzytelność się zwiększa, a wartość zabezpieczenia (nieruchomości) maleje. W nieruchomości oprócz powoda zamieszkuje także jego dziecko wraz z małżonkiem. Czy wystarczy, gdy wyślę "pismo uczestnika postępowania" w formie zażalenia, i będzie miało ono taki sam skutek jak zażalenie? Czy mogę domagać się odszkodowania od osób mieszkających w nieruchomości opierając się na bezumownym korzystaniu z tej nieruchomości? Czy na postanowienie sądu o przychyleniu się do wniosku powoda o przesunięciu terminu rozprawy mogę i powinienem się zażalić do sądu nadrzędnego?"
Odpowiedź prawnika: Przeciąganie postępowania sądowego
Na wstÄ™pie należaÅ‚oby wyjaÅ›nić, czym jest zażalenie w postÄ™powaniu przed sÄ…dem cywilnym. Jest to przede wszystkim Å›rodek zaskarżenia Å›ciÅ›le przewidzianych w kodeksie postÄ™powania cywilnego spraw zakoÅ„czonych postanowieniem sÄ…du. Zażalenie nie przysÅ‚uguje zatem w każdej sytuacji, nie przysÅ‚uguje ono również w sytuacji opisanej w pytaniu – czyli wówczas, gdy postÄ™powanie nie toczy siÄ™ prawidÅ‚owo na skutek nieprawidÅ‚owego – w ocenie strony – zachowania sÄ…du. W sytuacji, gdy przewlekÅ‚ość postÄ™powania spowodowana jest dziaÅ‚aniem lub zaniechaniem sÄ…du, stronie sÅ‚uży specjalny Å›rodek prawny w postaci skargi na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postÄ™powaniu sÄ…dowym bez nieuzasadnionej zwÅ‚oki, na podstawie Ustawy z dnia 17 czerwca 2004 r. Ustawa przewiduje, że strona może wnieść skargÄ™ o stwierdzenie, że w postÄ™powaniu, którego skarga dotyczy, nastÄ…piÅ‚o naruszenie jej prawa do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwÅ‚oki, jeżeli postÄ™powanie w tej sprawie trwa dÅ‚użej, niż to konieczne dla wyjaÅ›nienia tych okolicznoÅ›ci faktycznych i prawnych, które sÄ… istotne dla rozstrzygniÄ™cia sprawy, albo dÅ‚użej niż to konieczne do zaÅ‚atwienia sprawy egzekucyjnej lub innej dotyczÄ…cej wykonania orzeczenia sÄ…dowego (przewlekÅ‚ość postÄ™powania). Dla stwierdzenia, czy w sprawie doszÅ‚o do przewlekÅ‚oÅ›ci postÄ™powania, należy w szczególnoÅ›ci ocenić terminowość i prawidÅ‚owość czynnoÅ›ci podjÄ™tych przez sÄ…d w celu wydania w sprawie rozstrzygniÄ™cia co do istoty lub czynnoÅ›ci podjÄ™tych przez sÄ…d lub komornika sÄ…dowego w celu przeprowadzenia i zakoÅ„czenia sprawy egzekucyjnej albo innej sprawy dotyczÄ…cej wykonania orzeczenia sÄ…dowego, uwzglÄ™dniajÄ…c charakter sprawy, stopieÅ„ faktycznej i prawnej jej zawiÅ‚oÅ›ci, znaczenie dla strony, która wniosÅ‚a skargÄ™, rozstrzygniÄ™tych w niej zagadnieÅ„ oraz zachowanie siÄ™ stron, a w szczególnoÅ›ci strony, która zarzuciÅ‚a przewlekÅ‚ość postÄ™powania. Gdyby strona chciaÅ‚a skorzystać ze wskazanego powyżej instrumentu prawnego, winna uiÅ›cić przy skÅ‚adaniu skargi opÅ‚atÄ™ sÄ…dowÄ… w wysokoÅ›ci 100 zÅ‚.
Biorąc pod uwagę powyższe, pismo strony pozwanej, o którym mowa w pytaniu, nie będzie nosić znamion zażalenia, nie zostanie mu również nadany bieg, chyba że sąd potraktuje je ze względu na treść jako skargę, o której wyżej mowa, i wezwie o uiszczenie opłaty sądowej.
Co do żądania wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z rzeczy, jest ono możliwe w postępowaniu sądowym, gdy określona osoba korzysta z rzeczy ruchomej lub nieruchomej bez tytułu prawnego.
Ustosunkowując się zaś do kwestii zaskarżenia przesunięcia terminu rozprawy należy wskazać, że w takiej sytuacji nie przysługuje stronie zażalenie.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?