Przedawnienie karalności wykroczenia z art. 147 kw
Pytanie:
"W zadanym wcześniej pytaniu prosiłem o podanie, przez jaki czas można karać za niedochowanie obowiązku meldunkowego (przez jaki czas można złożyć wniosek o ukaranie). Skoro jest to wykroczenie, czy okresem tym jest rok?"
Odpowiedź prawnika: Przedawnienie karalności wykroczenia z art. 147 kw
Istotnie, czyn polegający na niedopełnieniu obowiązku meldunkowego jest wykroczeniem przewidzianym w art. 147 Kodeksu wykroczeń. Przepis ten stanowi w par. 1, iż kto nie dopełnia ciążącego na nim obowiązku meldunkowego, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany. Paragraf drugi uzupełnia, iż kto, będąc do tego obowiązany, nie zawiadamia właściwego organu o niedopełnieniu przez inną osobę ciążącego na niej obowiązku meldunkowego, podlega karze grzywny albo karze nagany.
Kodeks wykroczeń przewiduje również regulacje odnoszące się do przedawnienia karalności wykroczeń przewidzianych w części szczególnej Kodeksu. Art. 45 par. 1 kw stanowi, iż karalność wykroczenia ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynął rok; jeżeli w tym okresie wszczęto postępowanie, karalność wykroczenia ustaje z upływem 2 lat od popełnienia czynu. Stąd na postawione pytanie należy odpowiedzieć następująco: niedopełnienie przez określoną osobę obowiązku meldunkowego będzie skutkować dla niej odpowiedzialnością na podstawie Kodeksu wykroczeń, jeżeli kara zostanie nań nałożona w okresie 1 roku od popełnienia tego wykroczenia. Jednakże jeżeli w ciągu roku od popełnienia tego wykroczenia wszczęte zostało postępowanie przeciwko osobie, która obowiązku meldunkowego nie dopełniła, kara nie będzie mogła być na obwinionego nałożona, jeżeli od momentu popełnienia czynu miną dwa lata.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?