Przedawnienie mandatu kredytowanego

Pytanie:

Ile - wg przepisów - musi upłynąć czasu, aby mandat kredytowany uległ przedawnieniu?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Mandat karny to uproszczona forma nałożenia grzywny za wykroczenie. Wyróżnia się trzy rodzaje mandatów: gotówkowy, kredytowany zwykły oraz kredytowany nałożony zaocznie. Każdy mandat staje się prawomocny (to znaczy, że nie można się od niego odwołać) z chwilą przyjęcia. W przypadku mandatu kredytowanego uważa się go za przyjęty z chwilą przyjęcia druku. Od tej chwili należy w ciągu siedmiu dni wpłacić nałożoną grzywnę na wskazane konto.

Grzywna jest karą w rozumieniu kodeksu wykroczeń. Zgodnie z art. 45 § 3 orzeczona kara nie podlega wykonaniu, jeżeli od daty uprawomocnienia się rozstrzygnięcia upłynęły 3 lata. W związku z tym mandat kredytowany nie podlega wykonaniu, jeżeli od przyjęcia druku mandatu upłynęły 3 lata.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 17.9.2018

  Jak odwołać się od mandatu drogowego?

  Jeśli wystawiono ci mandat drogowy, a masz pewność, że wypisano ci go niesłusznie, pamiętaj, że jest tylko kilka przypadków, kiedy można go uchylić. Dowiedz się, kiedy i w jaki sposób (...)

 • 17.2.2012

  Przerwanie i zawieszenie terminu przedawnienia należności względem ZUS

  Niezależnie od tego czy w danym przypadku należności względem ZUS przedawniają się z upływem 10 lat czy też 5 lat, okres ten może być dodatkowo wydłużony. Może bowiem dojść do sytuacji, (...)

 • 19.8.2017

  Mandat zapłacisz kartą na Policji

  Nowelizacja ustawy – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia pozwoli Policji i innym służbom używanie terminali płatniczych. Dzięki nowym przepisom, ukarany będzie mógł od razu (...)

 • 14.2.2019

  Zmiany Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce

  Nowelizacja Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce ma służyć wzmocnieniu autonomii statutowej uczelni poprzez umożliwienie jej samodzielnego określenia, kto będzie wykonywał obowiązki rektora (...)

 • 22.12.2017

  Możliwość obniżenia diety parlamentarnej parlamentarzystom

  Nowelizacja ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora wprowadza możliwość obniżenia uposażenia oraz obniżenia lub utraty diety parlamentarnej parlamentarzystom, którzy naruszają powagę (...)