Przedawnienie należności z izby wytrzeźwień

Pytanie:

"Jaki jest okres przedawnienia roszczeń za pobyt w izbie wytrzeźwień (została wystawione faktura VAT za pobyt i od 2 lat jest nieopłacona)? Czy zgodnie z przepisami unijnymi izby wytrzeźwień będą istnieć nadal? Podobno przepisy unijne nie przewidują takiej instytucji?"

Odpowiedź prawnika: Przedawnienie należności z izby wytrzeźwień

Zgodnie z rozporządzeniem o trybie doprowadzania, przyjmowania i zwalniania osób w stanie nietrzeźwości oraz organizacja izb wytrzeźwień i placówek utworzonych lub wskazanych przez jednostkę samorządu terytorialnego osobom nieposiadającym w momencie zwalniania z izby, placówki lub jednostki Policji środków pieniężnych wystarczających na pokrycie kosztów pobytu dyrektor izby, kierownik placówki lub komendant jednostki Policji wystawia wezwanie do pokrycia kosztów pobytu w terminie 7 dni. Maksymalna wysokość opłaty związanej z pobytem osoby przyjętej do izby, placówki lub jednostki Policji wynosi 250 zł.

Rozporządzenie to zostało wydane w 2004 r., a pytanie dotyczy należności sprzed dwóch lat. W tym czasie obowiązywało rozporządzenie, zgodnie z którym opłatę za pobyt osoby w izbie ustala dyrektor izby na podstawie analizy kosztów pobytu jednej osoby w izbie, wyliczonych na podstawie aktualnych kosztów działalności tych placówek, obejmujących bieżące wydatki; opłata ta nie może jednak przekroczyć 20% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego za kwartał poprzedzający ustalenie tej opłaty. Za dowóz do izby środkiem transportu nie będącym środkiem publicznego transportu zbiorowego nie pobiera się opłat. Zgodnie z tym rozporządzeniem opłata za pobyt w izbie wytrzeźwień podlegała uiszczeniu przy opuszczaniu izby przez osobę w niej przebywającą. W razie odmowy uiszczenia opłaty przez osobę opuszczającą izbę, należność za pobyt powinna zostać potrącona z odebranych do depozytu pieniędzy, zaliczając do niego również waluty obce, po kursie obowiązującym w dniu potrącenia. Osobie opuszczającej izbę należało jednak pozostawić z depozytu kwotę pieniężną niezbędną do opłacenia kosztów przejazdu środkiem komunikacji publicznej do miejsca zamieszkania, a jeżeli mieszka ona w innej miejscowości - również odpowiadającą kosztom posiłku.

Egzekucja należności za pobyt w izbie następuje w trybie egzekucji administracyjnej. Należność za pobyt w izbie wytrzeźwień stanowi opłatę i stosuje się do niej przepisy o przedawnieniu zobowiązań podatkowych. W tym przypadku termin przedawnienia wynosi 5 lat. Regulacja prawna dotycząca organizacji izb wytrzeźwień jest pozostawiona państwom członkowskim. Przepisy unijne nie stwarzają zakazu tworzenia tego typu instytucji.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Anna 2013-09-23 20:26:19

    Jak mogę się dowiedzieć o archiwum Z Izby Wytrzeżwień,Po 10Latach Gdzie są dokumenty.

  • Artur 2013-04-01 11:32:06

    Witam nie wiem jak to jest na Policji(zdażyło mi się 10 lat temu być pensjonariuszem izby) ale jeżeli chodzi o Izbę Wytrzeźwień to jest na pewno po 5 latach właśnie wygrałem sprawę z Izbą Wytrzeźwień Kolska przed SKO, która uznała moje zarzuty co do przedawnienia. Kluczową kwestią jest uznanie i uzasadnienie pod jakie przepisy podlega Izba i jakim jest organem.Udowodniłem że jest organem administracyjnym i jako taka podlega w tej kwestii przepisom podatkowym/administracyjnym czyli przedawnienie 5lat. Trochę musiałem nad tym posiedzieć ok 2tygodnie, ale się udało. Ważne jest tylko żeby nie przerwać biegu przedawnienia i nie odpowiadać na pisma tzn. nie uznać roszczenia.

  • Tomek 2013-02-01 14:13:37

    przyslali mi za kolska 250 zl w dniu 14.01.2013 a tydzien pozniej juz z US ze wejda mi na wyplate jak nie wplace wcigu 7 dni a od pobytu w tym luksusowym HOTELU minelo juz 6lat co mam zrobic zeby tego nie placic dzieki z gory

  • abba 2012-03-11 13:42:28

    Jeśli do izby został zawieziona osoba chora psychicznie, której nie zrobiono badan na obecnosc alkoholu i po interwencji rodziny została przewieziona do szpitala to czy jest podstawa do ubiegania się o zwolnienie z opłaty za pobyt w izbie. Dodam,że przy okazji "zniknęło" parę cennych drobiazgów - obraczka, zegarek, klucze.

  • bodzio 2012-01-18 20:01:18

    Czy można zabierac telefony komórkowe nie mające równowartości opłaty za Izbę?

  • ela 2011-10-14 17:32:25

    mój maz w 1998 r. byl na izbie wytrzezwien nie zapłascił za pobyt i po 11 latach przyszlo mu jakies pismo z IW ale go nie odebralam chciałabym sie dowiedziec po jakim czasie mandat za izbe sie przedawnia i czy maja prawo teraz dopominac sie o zaplate

  • jozef 2011-01-28 19:56:01

    Jeżeli prawo stanowi o przedawnieniu płatności po upływie 5 lat w opisanym w/w temacie za "pobyt w policyjnej placówce dla osób zatrzymanych", to ja muszę odnieść się do uzyskanego tytułu wykonawczego po upływie pięciu lat ,nie był przerwany ponad 5 lat okres na wskutek zastosowania środka egzekucyjnego.W PPDOZ zatrzymanie w sprawie o popełnienie wykroczenia z art.51 nastąpiło 10.2004r. sprawa w Sądzie wyrok,uprawomocnienie i żadna ze stron się nie odwoływała od wyroku zaocznego. Wyrok nie odnosił się do płatności za pobyt PPDOZ i nie miał wpływu na przedawnienie. Tytuł wykonawczy wystawiony 01.2011r. Z zaistniałego przymusu windykacyjnego zapłaciłem,dla świętego spokoju. W rezultacie rzeczywiste zatrzymanie nastąpiło na wskutek zaistniałego wykroczenia z umieszczeniem w PPDOZ do wytrzeźwienia. Czy to jest manipulacja prawem ? i jak taką przedawnioną windykację należy zinterpretować? czy to nie jest w takim przypadku wymuszenie lub wyłudzenie?

  • marciiiin 2009-11-02 10:58:27

    Witam. Izba wytrzezwien z 1999r. US zajal mi wyplate. Teraz mamy 2009r Czy to mieli prawo?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika