Przedawnienie abonamentu z Cyfra Plus
Pytanie:
"W dn. 1-04-2004r. otrzymałem z Cyfry+ pismo informujące, iż w związku z połączeniem w dn. 28.02.2000r Wizji TV z Cyfrą+, Cyfra przejęła prawa i obowiązki Wizji. „...W związku z rozwiązaniem Umowy o Abonament, przypominamy o konieczności uregulowania należności z niej wynikających. Zaległe opłaty abonamentowe w kwocie 113,50 PLN należy uiścić w terminie wskazanym na formularzu... W przypadku niedotrzymania wyznaczonego terminu zapłaty będziemy zmuszeni do skierowania sprawy na drogę postępowania windykacyjnego. I to wszystko, nie podano jakie to są należności wynikające z umowy, czego one dotyczą i jakiego okresu! Nadmieniam, że na przełomie 2000 i 2001r. rozwiązałem umowę z Wizją poprzez wypowiedzenie abonamentu i zwróciłem im kartę do odbioru programów TV Wizja zgodnie z ich życzeniem. Po dokonaniu tych czynności i w wyniku braku jakichkolwiek uwag ze strony Wizji, przyjąłem, że sprawa została ostatecznie zakończona i Wizja nie wnosi żadnych pretensji do sposobu rozwiązania umowy abonenckiej. Aż tu nagle po upływie 3 lat Cyfra+ domaga się jakiś należności nie podając co to za należności i jakiego okresu dotyczą. 1. Czy Cyfra ma prawo żądać od byłego klienta Wizji ustalonych przez siebie zaległych opłat nie podając czego te opłaty dotyczą i za jaki okres są te opłaty? 2. Czy Cyfra może przekazać powstałe według ich ustaleń zadłużenie do windykacji bez powiadomienia o tym fakcie potencjalnego dłużnika? (Czytałem gdzieś, że firma przekazując dług od firmy windykacyjnej powinna powiadomić o tym fakcie dłużnika, gdyż niedopełnienie tej formalności powoduje nieważność działania windykacji). 3. Zakładając, że Cyfra ma rację, to czy po upływie ponad 3 lat od powstania zadłużenia może żądać poprzez windykację od dłużnika uregulowania jego zadłużenia? 4. Według moich wyciągów z banku, ostatni mój przelew do Wizji w wysokości 99,44 zł. miał miejsce w dn. 20-12-2000r., a to by znaczyło, że od momentu rozwiązania umowy i ewentualnego powstania zadłużenia minęło ponad 3 lata. Czy w takiej sytuacji Cyfra może żądać ewentualnego uregulowania zadłużenia? 5. Zakładając, że to zadłużenie jest i że powstało one w gdzieś na początku kwietnia 2001r., to wysłanie upomnienia do zapłaty w dniu 30-03-2004r. miałoby rację bytu, bo nie minęłyby w tej sytuacji jeszcze 3 lata. Zakładając dalej, że tak było, to czy pomimo wystosowania upomnienia z datą 30-03-2004r. istnieje jeszcze w listopadzie 2004r. a więc ponad 3,5 roku obowiązek uregulowania należności? 6.Od kiedy biegnie czas 3 letniego przedawnienia zobowiązań finansowych - do momentu powstania zadłużenia, czy też od momentu wysłania dłużnikowi ostatniego upomnienia? W tym przypadku, powiedzmy od kwietnia 2001r. kiedy to miało niby powstać zadłużenie, czy też od 30-03-2004r. kiedy Cyfra+, która przejęła zobowiązania Wizji wysłał swoje ostatnie wezwanie do zapłaty?"
Odpowiedź prawnika: Przedawnienie abonamentu z Cyfra Plus
Opłata abonamentowa jest świadczeniem okresowym. Tego rodzaju świadczenia przedawniają się z upływem trzech lat. Termin trzyletni zaczyna bieg od momentu, w którym roszczenie stało się wymagalne. W przypadku wspomnianych opłat prawdopodobnie był wyznaczony termin ich uiszczenia np. do dnia 10 każdego miesiąca lub 10 dni o dnia wystawienia faktury. Momentem wymagalności jest w tym wypadku chwila, z którą minie przykładowe 10 dni i od tej chwili zaczyna biec termin przedawnienia. Bieg przedawnienia przerywa czynność przed sądem, innym organem powołanym do rozpatrzenia sprawy lub sądem polubownym powzięta w celu dochodzenia, ustalenia, zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia. Bieg przedawnienia przerwać może także uznanie roszczenia przez dłużnika. Nie przerywa tego biegu wezwanie do zapłaty ani inne tego typu pismo. Z sytuacji przedstawionej w pytaniu wynika więc, że roszczenie uległo przedawnieniu. Dotyczy to obu założeń co do momentu powstania roszczenia (początek kwietnia 2001 i koniec 2000 roku).
Jeżeli pismo wzywające do zapłaty abonamentu nie podaje dokładnie miesięcy, za które nie uiszczono abonamentu, jest wysoce wskazane skierowanie pisma z prośbą o podanie tych informacji.
Jeżeli wierzyciel dokona przelewu wierzytelności np. na firmę windykacyjną, ma obowiązek powiadomić o tym fakcie dłużnika. Ma to ten skutek, że w razie spełnienia świadczenia do rąk dawnego wierzyciela dłużnik jest zwolniony z zobowiązania. Niespełnienie obowiązku informacyjnego nie powoduje jednak nieważności samej umowy przelewu. Wierzyciel może też skierować sprawę na drogę postępowania sądowego. Jak już jednak zostało wspomniane wyżej z podanego stanu faktycznego wynika, iż nastąpiło przedawnienie roszczenia. Jeśli więc sprawa znajdzie finał w sądzie skuteczny przeciwko roszczeniu będzie zarzut przedawnienia.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?