Przedawnienie postawienia zarzutu karnego
Pytanie:
"Kilka lat temu zgłosiłem do prokuratury przestępstwo przeciwko osobie polegające na niewypłaceniu należnych mi pieniędzy wynikających z umowy pomiedzy mną a spółką cywilną tego dłużnika zawartą w 1996 r. Nadmieniam, iż posiadam wyrok sądu cywilnego przeciwko dłużnikowi, lecz egzekucja wobec niego jest bezskuteczna. Prokuratura umarzała postępowanie, lecz na moją skargę zostało ono wznowione. Prokuratura nie postawiła jednak zarzutów dłużnikowi. Czy w takim przypadku obowiązuje 10 letni okres przedawnienia tej ewentualnej sprawy karnej (10 lat mija w listopadzie 2006 r.), mimo że zarzuty dłużnikowi nie są póki co postawione? Czy dla postawienia zarzutów przez prokuraturę również obowiązują okresy przedawnienia? Jeśli tak, to jakie? Bo jeśli jest to okres 10 lat, to sprawa w 2007 r. byłaby już przedawniona."
Odpowiedź prawnika: Przedawnienie postawienia zarzutu karnego
W zakresie przedawnienia polskie prawo karne posługuje się pojęciami przedawnienia karalności oraz przedawnienia wykonania kary. Jeśli nastąpi przedawnienie karalności, nie wszczyna się już postępowania karnego. Kodeks postępowania karnego przewiduje wprawdzie określone terminy na wniesienia do sądu aktu oskarżenia, jednak niezbędną przesłanką do rozpoczęcia obliczania biegu tych terminów jest zamknięcie śledztwa lub dochodzenia.
Przedawnienie karalności określonego przestępstwa uzależnione jest od ustawowego zagrożenia karą za określone przestępstwo. Karalność przestępstwa ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynęło lat:
-
30 - gdy czyn stanowi zbrodnię zabójstwa,
-
20 - gdy czyn stanowi inną zbrodnię,
-
15 - gdy czyn stanowi występek zagrożony karą pozbawienia wolności przekraczającą 5 lat,
-
10 - gdy czyn stanowi występek zagrożony karą pozbawienia wolności przekraczającą 3 lata,
Jeżeli w tych okresach wszczęto postępowanie przeciwko osobie (czyli postawiono konkretnej osobie zarzut), karalność popełnionego przez nią przestępstwa ustaje z upływem 10 lat od zakończenia tych okresów;
-
5 - gdy chodzi o pozostałe występki (jeżeli w tym okresie wszczęto postępowanie przeciwko osobie, karalność popełnionego przez nią przestępstwa określonego ustaje z upływem 5 lat od zakończenia tego okresu).
Karalność przestępstwa ściganego z oskarżenia prywatnego ustaje z upływem roku od czasu, gdy pokrzywdzony dowiedział się o osobie sprawcy przestępstwa, nie później jednak niż z upływem 3 lat od czasu jego popełnienia.
Jeżeli zaś dokonanie przestępstwa zależy od nastąpienia określonego w ustawie skutku, bieg przedawnienia rozpoczyna się od czasu, gdy skutek nastąpił.
Reasumując, odpowiedź na pytanie, czy nastąpiło przedawnienie karalności przestępstwa opisanego w pytaniu uzależnione jest od tego, jaką karą jest ono zagrożone. Warto sprawdzić dokładnie, jakiego przestępstwa dotyczy prowadzone postępowanie karne.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?