Przedmioty zwykłego urządzenia domowego służące do użytku obojga małżonków

Pytanie:

"Czy przedmioty zwykłego urządzenia domowego służące do użytku obojga małżonków otrzymane darowizną wchodzą do majątku wspólnego?"

Odpowiedź prawnika: Przedmioty zwykłego urządzenia domowego służące do użytku obojga małżonków

Przedmioty zwykłego urządzenia domowego służące do użytku obojga małżonków są objęte wspólnością ustawową także w wypadku, gdy zostały nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił. Jak twierdzi M. Sychowicz (op.cit., s. 1152) są to jedynie rzeczy ruchome, stanowiące standardowe wyposażenie mieszkania przeciętnej rodziny, powszechnie dostępne i normalnie używane w typowym gospodarstwie domowym w danym czasie. Przedmiotami takimi są meble, naczynia kuchenne i stołowe, lodówki, pralki odkurzacze, aparaty radiowe i telewizyjne itp. Nie należą zaś do nich meble - antyki, cenne obrazy i inne dzieła sztuki ani wszystkie inne przedmioty, które w przeciętnym gospodarstwie domowym zwykle nie stanowią jego wyposażenia. Jedynie darowizna przedmiotów wymienionych w art. 34 k.r.o. dokonana przed zawarciem małżeństwa lub z wyraźnym zastrzeżeniem przeznaczenia jej do majątku odrębnego pozwoli na ich wejście do majątku odrębnego (zob. uchwała SN z 4 grudnia 1973 r., sygn. akt III CZP 77/73, LexPolonica nr 310879, OSNCP 1974, nr 6, poz. 105).

Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika