Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Dług wekslowy jest długiem odbiorczym. Podyktowane jest to głównie tym, że często bywa tak, iż dłużnik nie wie u kogo znajduje się weksel w dniu płatności. Posiadacz weksla, wierzyciel powinien się zatem zgłosić u dłużnika, by ten zapłacił za weksel. Dopiero z chwilą przedstawienia weksla do zapłaty następuje przekształcenie wierzytelności wekslowej w dług oddawczy. Zastrzeżenie „bez kosztów” nie zwalnia posiadacza od przedstawienia weksla do zapłaty we właściwym terminie.
Posiadacz weksla (zazwyczaj wierzyciel), płatnego w oznaczonym dniu albo w pewien czas po dacie lub po okazaniu, powinien przedstawić go do zapłaty bądź w pierwszym dniu, w którym można wymagać zapłaty, bądź w jednym z dwóch następnych dni powszednich. W przypadku nieprzedstawienia weksla do zapłaty w terminie, oznaczonym, każdy dłużnik może złożyć sumę wekslową do depozytu sądu miejsca płatności weksla na koszt i niebezpieczeństwo posiadacza. Złożenie do depozytu sądowego jest prawem dłużnika, a zatem nieskorzystanie z tego prawa nie pociąga za sobą zwłoki dłużnika.
Niezbędne dla wydania nakazu zapłaty jest skuteczne przedstawienie weksla przez posiadacza - wierzyciela dłużnikowi - wystawcy do zapłaty. Koszty związane ze złożeniem do depozytu ponosi posiadacz weksla.