Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Przedstawiona sytuacja dotyczy postępowania przygotowawczego. Zgodnie z przepisem art. 299 kodeksu postępowania karnego, stronami w postępowaniu przygotowawczym są pokrzywdzony i podejrzany. Pokrzywdzonym jest osoba fizyczna lub prawna, której dobro prawne zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez przestępstwo. Może on wystąpić także w innej procesowej roli - świadka, jeżeli zostanie wezwany do złożenia zeznań.
Za podejrzanego uważa się natomiast osobę, co do której wydano postanowienie o przedstawieniu zarzutów, albo której bez wydania takiego postanowienia postawiono zarzut w związku z przystąpieniem do przesłuchania w charakterze podejrzanego.
Przepis art. 156 kpk reguluje natomiast zagadnienie dostępu do akt sprawy, tak w postępowaniu sądowym jak i przygotowawczym. § 5 niniejszego artykułu wskazuje, że jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, w toku postępowania przygotowawczego stronom, obrońcom, pełnomocnikom i przedstawicielom ustawowym udostępnia się akta, umożliwia sporządzanie odpisów i kserokopii oraz wydaje odpłatnie uwierzytelnione odpisy lub kserokopie tylko za zgodą prowadzącego postępowanie przygotowawcze. Za zgodą prokuratora akta w toku postępowania przygotowawczego mogą być w wyjątkowych wypadkach udostępnione innym osobom.
Zgodę na przeglądanie akt, sporządzanie kserokopii i odpisów (zwykłych i uwierzytelnionych) wydaje więc zawsze prokurator.
Aby uzyskać dostęp do akt sprawy niezbędne jest złożenie odpowiedniego wniosku do prokuratora prowadzącego postępowanie przygotowawcze. Na odmowę udostępnienia akt w postępowaniu przygotowawczym przysługuje stronom zażalenie, na zarządzenie prokuratora zażalenie przysługuje do prokuratora bezpośrednio przełożonego.
W przedstawionej sytuacji, nabywca mieszkania nie jest stroną postępowania, a więc nie jest uprawniony do złożenia w/w wniosku.