Przejęcie własności ruchomości przez wierzyciela

Pytanie klienta:

""Czy po II nieudanej licytacji pojazdu dłużnika mogę wnioskować o przejęcie tego pojazdu? Czy robi się to tak samo jak w przypadku nieruchomości?""

Odpowiedź prawnika:

Jak najbardziej kodeks postępowania cywilnego przewiduje sytuacje, w których licytowana ruchomość może stać się własnością wierzyciela.  Zgodnie z art. 875 kodeksu postępowania cywilnego, jeżeli licytacja ruchomości nie doszła do skutku, wierzyciel może w ciągu dwóch tygodni od otrzymania zawiadomienia komornika żądać wyznaczenia drugiej licytacji lub przejąć na własność ruchomości wystawione na sprzedaż albo niektóre z nich w cenie nie niższej od ceny wywołania. Ponadto, wierzycielowi przysługuje prawo (w ciągu dwóch tygodni od otrzymania zawiadomienia komornika) przejęcia ruchomość na własność, za cenę nie niższą od ceny wywołania, jeżeli druga licytacja nie dojdzie do skutku.

Jeżeli egzekucję prowadzi kilku wierzycieli, pierwszeństwo przejęcia ruchomości na własność przysługuje temu z nich, który ofiarował najwyższą cenę, przy równej zaś cenie - temu, na którego żądanie wcześniej dokonano zajęcia. Jeżeli drugiej nieudanej licytacji wierzyciel nie skorzysta z możliwości przejęcia ruchomości na własność, komornik umorzy postępowanie co do rzeczy nie sprzedanej lub nie przejętej na własność.