Przejęcie wraku przez zakład ubezpieczeń

Pytanie:

Od ponad miesiąca rozliczam szkodę, która likwiduję z OC sprawcy. Rzeczoznawca orzekł szkodę całkowitą. Zakład ubezpieczeń chce wypłacić część kwoty z wyceny, a pozostałą część oddać mi w postaci pozostałości wraku auta. Nie chcę sie na to zgodzić. Wolę otrzymać pełną kwotę z wyceny, która mnie satysfakcjonuje i w ten sposób ostatecznie rozliczyć szkodę (w końcu szkoda jest to całkowita). Czy mogę sie uprzeć i wymagać od ubezpieczyciela, aby w przypadku orzeczenia szkody całkowitej wypłacił mi pełną kwotę z wyceny, zatrzymując dla siebie wrak auta?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Szkoda całkowita ma miejsce wtedy, gdy całkowity koszt naprawy pojazdu przekracza jego wartość sprzed momentu wystąpienia szkody. W takiej sytuacji przysługuje odszkodowanie w wysokości odpowiadającej aktualnej wartości rynkowej pojazdu (oczywiście w stanie technicznym sprzed wypadku).

Praktyka wykształciła dwa sposoby likwidacji szkody całkowitej. Wg pierwszego zakład ubezpieczeniowy przejmuje wrak pojazdu i wypłaca całość należnej kwoty odszkodowania. Wg drugiego wrak pojazdu pozostaje we własności poszkodowanego, a kwota odszkodowania jest pomniejszana o wartość tego wraku.

Nie można jednak żądać od zakładu ubezpieczeń, aby przejął wrak. Zgodnie art. 3 ust. 4 pkt 3 Ustawy o działalności ubezpieczeniowej z dnia 22 maja 2003 r. (Dz. U. Nr 124 poz. 1151) przejmowanie i zbywanie przedmiotów lub praw nabytych przez zakład ubezpieczeń w związku z wykonywaniem umowy ubezpieczenia lub umowy gwarancji ubezpieczeniowej są czynnościami ubezpieczeniowymi. Można zatem wnioskować o taki sposób likwidacji szkody, ale to od uznania zakładu będzie zależeć, czy przejmie wrak.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

marian

9.4.2013 20:42:29

Re: Przejęcie wraku przez zakład ubezpieczeń

Mam autocasco, w stojący mój samochód (3 letnie Clio III) na poboczu wjechał pijany (1,5 promila) dziadek (prawie 84 lata). Zglosiłem szkodę do PZU z mojego autocasco na tzw. "regeres". Auto przewieziono do ASO Likwiadator ASO i ekspert PZU* orzekli szkodę całkowitą. Wartośc pojazdu przed szkodą wyceniono na 30200 zł, wartośc uszkodzonego pojazdu na 20500, mi wypłacono odszkodowanie 9700 zł . I PZU uważa sprawę za zamkniętą. Przecież szkoda calkowia to utrata 70% wartości pojazdu więc chyba powinno mi się wypłacić około 21000 tys. ????? Nie chće wraku pojazdu kto mi go kupi za 20 tys. zł. PZU wystawiło go na licytację za 16 tys. nikt się nie zglosił, co dalej Ja chce odszkodowania auto niech sobie wezmą. Poradżcie jak walczyć z molochem PZU

Piotr

30.1.2010 20:10:43

Re: Przejęcie wraku przez zakład ubezpieczeń

Witam, Ja jestem w podobnej sytuacji ale odwrotnie ja chcę wrak przejąć-wykupić od leasingodawcy. Zapłaciłem 24 raty (do tej pory) pozostało jeszcze 23 raty. Zapłaciłem ponad 60% wartości. Zakład ubezpieczeń wypłaci odszkodowanie leasingodawcy i pytanie czy ja mam prawo wykupić od niego ten wrak (może jakieś prawo pierwokupu). Przecież na koniec umowy mam obiecane że za 1% moge wykupić samochód a czy w tej sytuacji czy moge wykupić za określoną sume wykupić wrak samochodu?

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: