Przekazanie nieruchomości spółce cywilnej

Pytanie:

"Jak wygląda procedura przekazania nieruchomości do Spółki Cywilnej przez jednego ze wspólników. Jakie są konsekwencje prawne. Czy należy ten fakt odnotować w księdze wieczystej? Czy takie przekazanie wiąże się z jakimiś kosztami? "

Odpowiedź prawnika: Przekazanie nieruchomości spółce cywilnej

Wkład wspólników do spółki cywilnej może polegać na wniesieniu do spółki własności lub innych praw. Jeżeli wspólnik zamierza wnieść do spółki własność rzeczy, do czynności tej stosuje się odpowiednio przepisy o sprzedaży. Zatem wniesienie własności nieruchomości do spółki cywilnej powinno zostać przeprowadzone w formie aktu notarialnego. Stronami takiej umowy będą z jednaj strony dotychczasowy właściciel (jeden ze wspólników), zaś z drugiej wszyscy wspólnicy. Jeżeli wniesienie nieruchomości nie jest wykonaniem zobowiązania zawartego w postanowieniach umowy spółki cywilnej, wniesienie wkładu w formie własności nieruchomości wymaga również zmiany umowy spółki. W związku z faktem, iż z wniesieniem własności nieruchomości do spółki cywilnej łączy się zmiana właściciela (własność będzie przysługiwała łącznie wszystkim wspólnikom), fakt ten powinien zostać uwidoczniony w księdze wieczystej, prowadzonej dla danej nieruchomości. W związku z powyższym, z czynnością wniesienia własności nieruchomości jako wkładu do spółki cywilnej, będą łączyły się następujące koszty: - taksa notarialna, - podatek od czynności cywilno - prawnych - koszty wpisu prawa własności do księgi wieczystej


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika