Przekazanie przewłaszczonego majątku

Pytanie:

Prowadzę działalność gospodarczą (księgi rachunkowe + VAT). Na początku 2011 roku udzieliłem pożyczki (jako firma, w ramach swojej działalności gospodarczej) osobie fizycznej wraz z przewłaszczeniem na zabezpieczenie. Zabezpieczeniem był grunt i nieruchomość. Dłużnik miał spłacić całą pożyczkę (kapitał) do 31.08.2011r. - ale nie spłacił. Spłacał jedynie co miesiąc odsetki. Wystawiałem na tą okoliczność co miesiąc faktury vat ze stawką zw. Stałem się więc posiadaczem tego gruntu i nieruchomości. Pożyczka która udzieliłem była na kwotę 250tyś zł, a wartość wolnorynkowa majątku zgodnie z aktem notarialnym przewłaszczenia na zabezpieczenie pożyczki wynosi 400 tys zł. Chciałbym teraz ten majątek wyłączyć z mojej firmy i przekazać na własne cele osobiste. Czy przekazanie tego majątku na moje cele osobiste - spowoduje powstanie u mnie zobowiązania podatkowego vat i pdof? Moim zdaniem jeśli chodzi o vat - to powinienem wystawić fakturę vat wewnętrzną ze stawką zw i ująć ją w deklaracji vat. Natomiast jeśli chodzi o pdof - to powinienem opodatkować 150tyś zł (nadwyżkę pomiędzy wartością pożyczki - a przewłaszczonym majątkiem. Czy postąpię prawidłowo? Nadmieniam, że podatku VAT przy zakupie nie odliczyłem (ten majątek był zabezpieczeniem pożyczki - jako przewłaszczenie).

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zasadniczo można zgodzić się z przedstawionym stanowiskiem na gruncie podatku od towarów i usług (VAT), natomiast niezrozumiałe jest stanowisko wyrażone na gruncie podatku dochodowego.
Stosownie do art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u.,  przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:
1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
2)   wszelkie inne darowizny
- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.
Z powyższych przepisów wynika więc, iż aby doszło do opodatkowania nieodpłatnego przekazania towarów na cele osobiste podatnika, muszą być spełnione łącznie następujące warunki: 1) dokonującym nieodpłatnego przekazania jest podatnik podatku od towarów i usług, 2) przekazane przez podatnika towary należą do jego przedsiębiorstwa, 3) przedmiotem nieodpłatnego przekazania jest towar, w stosunku do którego podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy jego nabyciu.
W przedmiotowej sytuacji, zgodnie ze stanem faktycznym, jak rozumiemy nie jest spełniona przesłanka trzecia. Zatem w opisanym przypadku nie mamy do czynienia z dostawą towaru, a więc przekazanie nie będzie podlegało opodatkowaniu VAT.
Zgodnie z art. 106 ust. 7 u.p.t.u. w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz świadczenia usług, dla którego podatnikiem jest ich usługobiorca, są wystawiane faktury wewnętrzne.
W opisanym stanie faktycznym nie mamy do czynienia z czynnościami wymienionymi w art. 7 ust. 2, a więc wystawienie faktury wewnętrznej nie wydaje się konieczne.
Na gruncie podatku dochodowego, zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), odrębnym źródłem przychodów są m.in.:
1. pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3),
2. odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2 (pkt 8):
a. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d. innych rzeczy,
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
Stosownie do art. 10 ust. 2 pkt 3 ww. ustawy, przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.
Jednak w myśl art. 10 ust. 3 ww. aktu prawnego, przepisy ust. 1 pkt 8 mają zastosowanie do odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.
W myśl art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:
a. środkami trwałymi,
b. składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500,00 zł,
c. wartościami niematerialnymi i prawnymi
- ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.
Zgodnie z art. 14 ust. 2c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do przychodów, o których mowa w ust. 2 pkt 1, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie. Przepis art. 30e stosuje się odpowiednio.
Z treści przytoczonych przepisów wynika, że przychodami z działalności gospodarczej są zarówno przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku używanych aktualnie w działalności (z wyjątkiem nieruchomości mieszkalnych wymienionych w art. 14 ust. 2c ww. ustawy), jak i przychody uzyskane ze sprzedaży tych składników majątku, które zostały z działalności gospodarczej z różnych względów wycofane. Jeżeli jednak między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia upłynęło 6 lat, to przychód ze sprzedaży tych składników majątku nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej.
Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że podatnik zamierza wycofać z działalności gospodarczej nieruchomość i przekazać ją na cele prywatne.
Mając powyższe na względzie, stwierdzić należy, iż wycofanie nieruchomości z działalności gospodarczej podatnika nie spowoduje u niego powstania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, jak również z pozostałych źródeł przychodu. Czynność ta nie wiąże się bowiem z odpłatnym zbyciem nieruchomości. Wycofana nieruchomość nadal stanowić będzie własność podatnika, będzie jedynie wykorzystywana na jego potrzeby osobiste. Zatem, opisana powyżej czynność powinna być dla podatnika obojętna podatkowo.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: