Przekazanie środków trwałych na firmę męża

Pytanie:

"W chwili obecnej żona prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Do prowadzenia działalności wykorzystuje środki trwałe: samochód i lokal użytkowy, za które został odliczony VAT. Mamy wspólność majątkową. Za około 1 rok planuję założyć własną działalność gospodarczą o tym samym profilu co aktualna działalność żony. W jaki sposób żona mogłaby przekazać mojej firmie te środki trwałe, aby nie trzeba było zwracać odliczonego wcześniej VAT i płacić podatku dochodowego? Z tego co przeczytałem w Państwa serwisie - jeśli jest wspólność majątkowa, nie trzeba sprzedawać tych środków trwałych dla męża, aby mógł on wykorzystywać je we własnej działalności."

Odpowiedź prawnika: Przekazanie środków trwałych na firmę męża

Jeżeli między małżonkami istnieje wspólność majątkowa, oboje małżonkowie i zarazem każdy z małżonków są właścicielami całości majątku objętego tą wspólnością. Każdy z małżonków ma bowiem takie samo prawo do majątku objętego wspólnością majątkową małżeńską. Każdy z małżonków może wnieść składnik wspólnego majątku do prowadzonej indywidualnej działalności gospodarczej i nie wiążą się z tym obciążenia podatkowe, w szczególności podatkiem dochodowym czy podatkiem od towarów i usług (VAT). Również przesunięcie składników majątku (środków trwałych) z działalności gospodarczej żony do działalności męża nie powinno powodować skutków podatkowych (w szczególności nie będzie to sprzedaż, a po prostu wykreślenie środka trwałego z ewidencji żony i jego ujawnienie w ewidencji męża).


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika