Przekroczenie obrotów a zmiana urzędu skarbowego
Pytanie:
"Prowadzę działalność w województwie wielkopolskim. Podlegałem pod mój Urząd Skarbowy dopóki nie przekroczyłem obrotów. Od 2007 r. przeszedłem do Kalisza do Urzędu Skarbowego, bo taki miałem obowiązek, i tam wpłacałem podatek i składałem deklaracje skarbowe. W 2007 roku obroty spadły i nie przekroczyły odpowiedniej kwoty. Czy mogę wrócić i rozliczać się z moim Urzędem Skarbowym? Jeżeli tak, to proszę o podstawę prawną."
Odpowiedź prawnika: Przekroczenie obrotów a zmiana urzędu skarbowego
Zgodnie z art. 5a ust. 5 ustawy o urzędach i izbach skarbowych, dla podatników, dla których właściwym jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy wyłącznie w zakresie określonych kategorii podatników (a takim jest np. Naczelnik Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu) i którzy przez dwa kolejne lata podatkowe nie należeli do kategorii podatników, o których mowa w art. 5 ust. 9b (np. do tych, którzyw ostatnim roku podatkowym osiągnęli przychód netto, w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług o równowartości co najmniej 5 mln euro według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na koniec roku podatkowego), zmiana właściwości naczelnika urzędu skarbowego z naczelnika właściwego wyłącznie w zakresie określonych kategorii podatników następuje z dniem 1 stycznia drugiego roku następującego po roku, w którym nastąpiło ich wyłączenie z danej kategorii podatników.
Zatem, jeśli spadek przychodów nastąpił w 2007 r. i powtórzy się on w 2008 r., to od 1 stycznia 2009 r. podatnik powróci do urzędu skarbowego właściwego na zasadach ogólnych.
Jak stanowi art. 5a ust. 6 wskazanej wyżej ustawy, podatnicy, o których mowa w ust. 5, są obowiązani zawiadomić o zmianie właściwości dotychczas właściwego naczelnika urzędu skarbowego do dnia 15 października roku po upływie roku podatkowego, w którym nastąpiło ich wyłączenie, składając zawiadomienie według ustalonego wzoru.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?