Przekroczenie zwykłego zarządu nieruchomości
Pytanie:
"Czy przekroczenie zwykłego zarządu nieruchomości przez jej zarządczę w rozumieniu art. 935 § 3 KPC skutkuje nieważnością czynności prawnej dokonanej przez zarządcę? Jeżeli nie, to czym skutkuje przekroczenie zwykłego zarządu przez zarządcę (którym zwykle bywa dłużnik egzekwowany). Chodzi mi o takie wybiegi dłużników jak np. wynajęcie zajętej nieruchomości na powiedzmy 20 lat. "
Odpowiedź prawnika: Przekroczenie zwykłego zarządu nieruchomości
Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, sytuacja dotyczy pozostawienia w zarządzie dłużnika nieruchomości zajętej w toku egzekucji sadowej. W takim przypadku, jeśli zarządca zamierzałby zawrzeć czynność przekraczającą zwykły zarząd winien uzyskać zgodę stron postępowania (wszystkich wierzycieli, dłużnika). W braku takiej zgody zarządca może zwrócić się do sądu o wydanie zgody na dokonanie czynności. W przypadku gdy natomiast zarządca nie uzyska zgody (stron, sądu) i dokona czynności przekraczającej zwykły zarząd, odpowiada za powstałą z tego tytułu szkodę.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?