Przekształcenie lokatorskiego prawa do lokalu

Pytanie:

"Spółdzielnia posiada lokale mieszkalne wybudowane i zasiedlone po raz pierwszy na zasadzie ustanowionego spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu przed rokiem 1993 r. Członkowie posiadają zgromadzony wymagany wkład mieszkaniowy. Na lokalach w okresie od pierwszego zasiedlenia do chwili obecnej następują zmiany członków powodowane np. zamianą praw między członkami lub przejęciem tego prawa w ramach pierwszeństwa po bliskich (rodzice, dzieci). Obecnie w roku 2008 członek wystąpił do spółdzielni z wnioskiem o przekształcenie tego prawa w odrębną własność do lokalu i w oparciu o znowelizowane zapisy ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych członek wpłacił do spółdzielni nominalną kwotę kredytu, np. 5,60 zł, którą spółdzielnia w całości przekaże do budżetu państwa. W związku z tym mamy następujące pytanie - czy przekształcenie tych praw będzie czynnością nie podlegającą pod ustawę o podatku VAT w oparciu o art. 153 ust. 2 ustawy? Czy jednak każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie pod kątem daty przejęcia tego prawa przez członka ubiegającego się o przekształcenie na odrębną własność?"

Odpowiedź prawnika: Przekształcenie lokatorskiego prawa do lokalu

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 (a więc czynność podlegającą opodatkowaniu VAT), rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.

Jak stanowi jednak z art. 153 ust. 2 ustawy o VAT, przepisów ustawy nie stosuje się w przypadkach, o których mowa w art. 29 ust. 8 (a więc w przypadku zawierania umowy o przekształcenie przysługującego członkowi prawa na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub ustanowienia w miejsce tego prawa odrębnej własności lokalu), jeżeli ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego oraz zasiedlenie tego lokalu nastąpiło przed dniem 1 maja 2004 r. Zasadność tej regulacji wynika z faktu, iż przed tą datą czynności wynikające z przepisów o spółdzielniach mieszkaniowych nie podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zatem, jeśli spółdzielnia posiada lokale mieszkalne, na których ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego oraz zasiedlenie tych lokali nastąpiło przed dniem 1 maja 2004 r., to przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego, nie będzie podlegało opodatkowaniu VAT. Przepis art. 153 ust. 2 ustawy o VAT nie wymaga również, aby ustanowienie prawa lub zasiedlenie lokalu przed 1 maja 2004 r. nastąpiło na rzecz obecnego lokatora, zatem nie jest istotne, że lokale były przejęte przez inne osoby (np. bliskich pierwszego lokatora).


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika