Przekształcenie odrolnionej działki w rolną

Pytanie:

"Decyzją prezydenta miasta zezwolono na odrolnienie - "wyłączenie z produkcji rolniczej gruntów rolnych" klasy III b o powierzchni 0,0993 ha stanowiących działkę, a przewidzianych pod budowę domu jednorodzinnego wolnostojącego. Inwestor tą samą decyzją został zwolniony od z obowiązku uiszczania należności i opłat rocznych za wyłączenie 0.0500 ha terenu w związku z realizacją budynku jednorodzinnego. Jednakże w związku z tym, że zostało odrolnione więcej niż 0.0500 ha, ustalono opłatę roczną użytkowania gruntu na cele nierolnicze i opłatę z tytułu wyłączenia z produkcji rolniczej 0,0493 ha gruntów. Trzeba zatem zapłacić za samo wyłączenie, jak i uiszczać opłatę roczną. Jednakże nie płaci się za wyłączenie gruntów z produkcji rolniczej na cele budownictwa mieszkalnego do 0,05 ha w przypadku budynku jednorodzinnego. Czy możliwa jest zmiana decyzji o odrolnieniu drugiej części gruntu, tak żeby nie płacić opłaty rocznej? Jakiej treści wniosek napisać i dokąd należy go skierować? Jaka podstawę i uzasadnienie przedstawić?"

Odpowiedź prawnika: Przekształcenie odrolnionej działki w rolną

Poprzez wyłączenie gruntów z produkcji rozumie się rozpoczęcie innego niż rolnicze lub leśne użytkowanie gruntów. Zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych (tekst jednolity: Dz. U. 2004 r. Nr 121 poz. 1266 ze zm.),  właściciel, który w okresie 2 lat zrezygnuje w całości lub w części z uzyskanego prawa do wyłączenia gruntów z produkcji rolniczej lub leśnej, otrzymuje zwrot należności, jaką uiścił, odpowiednio do powierzchni gruntów niewyłączonych z produkcji. Zwrot uiszczonej należności następuje w terminie do trzech miesięcy od dnia zgłoszenia rezygnacji.

Z powyższego wynika, że istnieje możliwość złożenia rezygnacji z części uzyskanego prawa, o ile w odniesieniu do danego gruntu nastąpi rezygnacja z prawa do wyłączenia gruntów z produkcji rolniczej lub leśnej, a więc powrót do rolniczego lub leśnego użytkowania. Wniosek wskazujący jako podstawę powołany wyżej przepis należy złożyć do tego samego organu, który wydał decyzję o wyłączeniu gruntów spod produkcji rolnej. Przepisy nie precyzują jak powinno wyglądać takie pismo. Jednak, aby wniosek był czytelny, powinno wskazać się decyzję wyłączająca grunty spod produkcji, opisać jakiej części gruntu dotyczy rezygnacja, a także krótko wyjaśnić, że nie zamierza się na tej części nieruchomości prowadzić użytkowania innego niż rolnicze (lub leśne).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika