Przelew wierzytelności stwierdzonej wyrokiem
Pytanie:
"Czy jeżeli kupię wierzytelność stwierdzoną wyrokiem, co do której wydano już tytuł wykonawczy to czy mogę prowadzić egzekucję na podstawie tego tytułu wykonawczego dołączając do niego umowę zakupu tej wierzytelności? "
Odpowiedź prawnika: Przelew wierzytelności stwierdzonej wyrokiem
Przeniesienie wierzytelności może nastąpić zarówno po uzyskaniu przez cesjonariusza (osobę przenoszącą wierzytelność) tytułu egzekucyjnego (a więc orzeczenia nie opatrzonego klauzulą wykonalności), tytułu wykonawczego (a więc orzeczenia opatrzonego klauzulą) jak i już w toku postępowania egzekucyjnego. Wprawdzie przepis art. 788 kpc wyraźnie wskazuje, iż jeżeli przeniesienie wierzytelności następuje po wydaniu tytułu egzekucyjnego lub w toku sprawy przed wydaniem tytułu – dla skuteczności postępowania egzekucyjnego konieczne jest uzyskanie klauzuli na nabywcę wierzytelności. Aktualne orzecznictwo Sądu Najwyższego zmierza ku rozszerzeniu tego obowiązku na dalsze etapy dochodzenia należności. Jak bowiem wynika z uchwały Sądu Najwyższego z dnia z dnia 29 października 2004 roku (III CZP 63/2004) przepis art. 788 § 1 kpc ma zastosowanie również w razie przeniesienia wierzytelności (przelewu) po wszczęciu postępowania egzekucyjnego. Szerzej na ten temat: Egzekucja komornicza a cesja wierzytelności
Dla prowadzenia egzekucji będzie więc wymagane uzyskanie klauzuli wykonalności także przez nabywcę wierzytelności. Tytuł wykonawczy opatrzony klauzulą wykonalności na rzecz nabywcy wierzytelności będzie podstawą prowadzenia postępowania egzekucyjnego przez cesjonariusza.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?