Przeniesienia własności nieruchomości spółki

Pytanie:

"Czy jest możliwość przejęcia nieruchomości należącej do sp. z o.o., przez udziałowca, w zamian za udzieloną spółce pożyczkę wraz z odsetkami? Jeżeli wartość nieruchomości oszacowana przez rzeczoznawcę jest w przybliżeniu równa udzielonej pożyczce wraz z odsetkami. Jaka jest procedura?"

Odpowiedź prawnika: Przeniesienia własności nieruchomości spółki

Taka możliwość istnieje. Można jej dokonać w formie umowy sprzedaży nieruchomości - wówczas konieczna jest umowa w formie aktu notarialnego. Strony umowy (czyli spółka i udziałowiec spółki) zgodnie powinny oświadczyć, że: - spółka przenosi własność nieruchomości na udziałowca, a na poczet ceny zaliczona zostanie kwota nie zwróconej pożyczki, która przysługuje udziałowcowi wobec spółki. Należy jednak pamiętać, że jeżeli udziałowcem jest członek zarządu tej spółki, w umowie takiej spółkę może reprezentować tylko rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników (art. 210 kodeksu spółek handlowych).

 


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika