e-prawnik.pl Porady prawne

Przeprowadzka pracownika jako koszt firmy

Pytanie:

Czy można uznać za koszt uzyskania przychodu w świetle podatku od osób prawnych koszty przeprowadzki nowego pracownika z innego kraju do Polski? Przeprowadzka ta jest spowodowana właśnie rozpoczęciem pracy w Polsce? Czy koszty takie poniesione przez spółkę należy potraktować jako przychód tego pracownika, czy też można uznać za koszty przesiedlenia, o których mówi ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, które są zwolnione z opodatkowania do wysokości dwóch pensji pracownika?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Przeprowadzka pracownika jako koszt firmy

7.12.2004

Odnośnie możliwości zaliczenia wydatków związanych z przeprowadzką pracownika do Polski możliwość taka jak najbardziej istnieje - nie ulega bowiem wątpliwości, iż jest to koszt związany z uzyskaniem przez podatnika przychodu, a jednocześnie żaden przepis art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie wyłącza tego wydatku spod możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu.

Jednocześnie otrzymywane z tego tytułu kwoty nie korzystają ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten zwalnia od podatku kwoty otrzymywane przez pracowników z tytułu zwrotu kosztów przeniesienia służbowego, a więc dotyczy sytuacji, gdy przeprowadzka wiąże się z przeniesieniem zatrudnionego już pracownika. W żadnym razie za przeniesienie służbowe nie można uznać sytuacji, gdy przeprowadzka wiąże się z zatrudnieniem nowego pracownika.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ